• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

bląd przy porodzie

bląd przy porodzie

kiedy powstają błędy

Błędy mogą powstawać w różnych okresach opieki. Najczęściej identyfikowany jest niesłusznie z okresem porodu. To powoduje, że osoby poszkodowane nie zauważają, że źródłem np. niepełnosprawności dziecka może być nawet opieka przedkoncepcyjna. Tymczasem lekarz nie zlecający kwasu foliowego odpowiada za wady prenatalne dziecka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapytaj nas na czym polegają błędy medyczne w opiece nad matką i dzieckiem.

zamów rozmowę

konsultacja bezpłatna

    obszary opieki medycznej w których dochodzi najczęściej do powstania błędów medycznych

    1/ Opieka przedkoncepcyja. Więcej>>

    2/ Opieka ciążowa. Więcej>>

    3/ Ocena zmian fizjologicznych. Więcej>>

    4/ Badanie ultrasonograficzne. Więcej>>

    5/ Diagnostyka prenatalna i badania przesiewowe w kierunku aneuploidii. Więcej>>

    6/ Badania przesiewowe w kierunku nosicielstwa dziedzicznych zaburzeń genetycznych. Więcej>>

    7/ Okres przedporodowy i pierwszy okres porodu. Więcej>>

    8/ Drugi okres porodu. Więcej>>

    9/ Trzeci okres porodu. Więcej>>

    10/ Śródporodowe monitorowanie płodu. Więcej>>

    11/ Procedury łagodzenia bólu i znieczulenia.  Więcej>>

    12/ Poród kleszczowy i próżniowy (poród instrumentalny). Więcej>>

    13/ Cesarskie cięcie. Więcej >>

    14/ Poród po C.C. Więcej>>

    MPD jako częsty skutek błędów okołoporodowych

    Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) jest grupą wielu różnorodnych chorób, przejawiająca się zaburzeniami w poruszaniu się. Diagnoza MPD nie oznacza stopnia niepełnosprawności. Dzieci dotknięte tym schorzeniem mogą być samodzielne lub wymagać stałej opieki. Zaburzenia dotyczące poruszania się mogą występować z różnym nasileniem i dotyczyć chodu lub precyzyjnego posługiwania się rękami. Niektórym dzieciom do poprawy funkcjonowania wystarczy dopasować obuwie. Inne dzieci wymagają używania specjalistycznego sprzętu zastępującego samodzielny chód. Zaburzenia wynikają z uszkodzenia tkanki mózgowej, do którego dochodzi we wczesnym etapie rozwoju. Do niedotlenienia dochodzi najczęściej przed urodzeniem. Niedotlenienie może powstawać również w czasie porodu lub zaraz po urodzeniu. Ocena momentu powstania niedotlenienia a co za tym idzie stwierdzenie błędu przy porodzie lub jego braku wymaga specjalistycznej wiedzy. Tylko znajomość zagadnień medycznych pozwala postawić trafny zarzut błędu. Najczęściej rodzice identyfikują problem w związku z przebiegiem porodu. Tymczasem niedotlenienie może wynikać również z wad serca, przeoczonych w badaniu połówkowym. Przykładem może być zespół hipoplazji lewego serca – HLHS. Wadliwie wykonane badania połówkowe (USG Doppler), skutkują opóźnieniem interwencji medycznej zaraz po porodzie, a to prowadzi do niedotlenienia mózgu małego dziecka.
    Jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano MPD lub inne schorzenia, zapytaj nas o przyczynę. Odpowiedź może dać nadzieję na pociągnięcie sprawców zaniedbań do odpowiedzialności finansowej za wszystkie skutki, przejawiające się w potrzebach Twojego dziecka, łącznie z dożywotnią rentą.