• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

łożysko przodujące/odszkodowanie

łożysko przodujące/odszkodowanie

łożysko przodujące

U 1 na 11 kobiet będących w ciąży diagnozuje się łożysko przodujące. Łożysko przodujące stanowi bezwzględną przesłankę do cesarskiego cięcia.

Nierozpoznanie łożyska przodującego stanowi błąd lekarza zagrażający zarówno matce jak i dziecku.

Ryzyko śmierci matki i dziecka w przypadku niewykrycia lub zbyt późnego wykrycia łożyska przodującego jest bardzo wysokie.

W sytuacji zdiagnozowania łożyska przodującego należy udzielić kobiecie dokładnej informacji, odnośnie ryzyka związanego z porodem przedwczesnym, ryzyka wystąpienia krwotoku położniczego, istnienia wskazań do przetoczenia krwi oraz ryzyka usunięcia macicy – histerektomii.

Zasadą jest, że łożysko przodujące należy podejrzewać u wszystkich kobiet z krwawieniem z dróg rodnych po 20 tygodniu ciąży. W takim przypadku należy wykonać badań USG potwierdzających położenie łożyska. Położenie łożyska można zidentyfikować już w 20 tygodniu a badanie należy powtórzyć w 32 tygodniu. Na podstawie tych badań należy zaplanować postępowanie w trzecim trymestrze ciąży oraz kolejne badania i poród. Zaniechania w tym zakresie stanowią błąd medyczny.

Nie ma problemu ustalenia miejsca usytuowania łożyska, ponieważ jest ono umiejscowione całkowicie lub częściowo nad dolnym odcinkiem macicy.

Rozróżnić należy kilka miejsc związanych z umiejscowieniem łożyska, co łączy się z koniecznością podejmowania interwencji medycznych. Podczas badań można rozpoznać łożysko centralnie przodujące, łożysko brzeżnie przodujące. Oceniając stan łożyska należy wyróżnić następujące nieprawidłowości w budowie (umocowaniu), takie jak: przyrośnięcie, wrośnięcie, przerośnięcie łożyska.

Kobieta, u której zdiagnozowano przodowanie łożyska powinna znajdować się na oddziale posiadającym zaplecze w postaci banku krwi i możliwość zapewnienia intensywnej opieki.

Cięcie cesarskie u pacjentki z łożyskiem przodującym niesie ze sobą ryzyko masywnego krwotoku i konieczność wykonania histerektomii.

 

<< Powrót

zamów rozmowę

konsultacja bezpłatna