Błąd medyczny ma miejsce, gdy pracownik służby zdrowia zapewnia leczenie, które odbiega od przyjętych standardów opieki. Powoduje on tym samym obrażenia u pacjenta, a nawet jego śmierć. Jeśli lekarz, chirurg, szpital lub inna strona dopuściła się zaniedbania medycznego, może być odpowiedzialna za wszelkie wynikłe z tego powodu straty. Błędy lekarskie odnoszą się do niedbałego działania lub zaniechania – na przykład, usunięcia niewłaściwego organu lub pozostawienia narzędzia chirurgicznego w ciele pacjenta. Jeżeli ofiara może wykazać, że zaniedbanie było bezpośrednio odpowiedzialne za jej obrażenia, może otrzymać różne odszkodowania za błędy medyczne. Należy jej się także zadośćuczynienie za błędy lekarskie, czy renta.

Aby wykazać błąd lekarski, pacjent musi udowodnić, że dostawca usług medycznych postąpił niedbale i że to bezpośrednio spowodowało jego szkodę. Ogólnie rzecz biorąc, jest kilka elementów, które prowadzą do udowodnienia tego faktu. Są to:

Błąd w sztuce lekarskiej ma miejsce, gdy szpital, lekarz lub inny pracownik służby zdrowia, poprzez zaniedbanie lub zaniechanie, powoduje uraz u pacjenta. Zaniedbanie może być wynikiem błędów w diagnozie, leczeniu, opiece pooperacyjnej lub zarządzaniu zdrowiem. Błędy lekarskie mogą przybierać różne formy. Oto kilka przykładów zaniedbań medycznych, które mogą prowadzić do pozwu sądowego:
Być może zastanawiasz się, skąd będziesz wiedział, czy należy Ci się odszkodowanie za błędy lekarskie. Jeżeli masz wątpliwości, to skorzystaj z naszego formularza – zostaw swój numer, a skontaktujemy się z Tobą i ustalimy, co możemy zrobić. Kiedy Ciebie lub bliską osobę dotknął błąd medyczny, to konieczne jest ubieganie się o różne formy zadośćuczynienia. Są one potrzebne, by dokonać właściwiej rekonwalescencji, zakupić leki, czy opłacić profesjonalne konsultacje medyczne. Poniżej zapoznasz się z rodzajami rekompensat, o które możemy wspólnie walczyć:
- Odszkodowanie za błędy lekarskie – jest to rekompensata za straty finansowe poniesione przez pacjenta. Dotyczy to np. kosztów leków, wizyt u lekarzy, kosztów rehabilitacji, czy przystosowania mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych
- Zadośćuczynienie za błędy medyczne – to jednorazowe świadczenie finansowe przyznawane za doznane cierpienie. Jest ono niezależne od strat finansowych i dotyczy wyłącznie sfery bólu psychicznego, który został spowodowany przez błąd lekarski
- Renta z tytułu niezdolności do pracy – ma zrekompensować brak możliwości kontynuacji zatrudnienia, utraty szans na rozwój zawodowy lub awans
- Renta na zwiększone potrzeby – ma ona charakter czasowy i przyznawana jest na pokrycie kosztów leczenia, leków, rehabilitacji itp.
Należy pamiętać, że każde roszczenie cywilne, w tym te dotyczące błędów medycznych, ma okres przedawnienia. Musisz złożyć pozew w określonym czasie od wystąpienia zdarzenia. Sprawdź, ile czasu jest na dochodzenie swoich praw.

Pozwy o błędy lekarskie przeplatają dwie dziedziny wiedzy: prawo i medycynę. Sprawy te są z natury skomplikowane i wymagają uwagi i umiejętności prawnika, który jest dobrze zorientowany w obu dziedzinach. Doświadczenie naszej kancelarii sprawia, że możemy śmiało stwierdzić: nasza wiedza pozwala nam na podjęcie praktycznie każdej sprawy i doprowadzenie jej do pomyślnego rozwiązania. Jesteśmy zorientowani w identyfikowaniu przypadków błędów medycznych i osiąganiu korzystnych wyników dla naszych klientów. Chętnie zapoznamy się z Twoim przypadkiem podczas bezpłatnej, niezobowiązującej oceny sprawy i poinformujemy Cię, czy masz prawo do odszkodowania.

Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa / I piętro/ Recepcja czynna: Pn-Pt, 8.00-18.00
Wejście na dziedziniec między budynkami Chłodna 20 i Chłodna 22.