• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

CZY ROSZCZENIA ULEGAJĄ PRZEDAWNIENIU

CZY ROSZCZENIA ULEGAJĄ PRZEDAWNIENIU

Przedawnienie roszczeń za błąd medyczny

Skutki źle zrealizowanych zabiegów, operacji, czy błędnej diagnostyki mają swoje przykre konsekwencje dla życia i zdrowia pacjentów. Kiedy lekarz popełnił błąd medyczny, to należy się za to odszkodowanie oraz zadośćuczynienie. Prawo określa, w jakim czasie można złożyć pozew za błąd lekarski. Przedawnienie roszczeń może pozbawić Cię należnej rekompensaty, dlatego warto mieć świadomość, jakie są opisane w prawie terminy przedawnień.

FORMULARZ

KONSULTACJA BEZPŁATNA

    Przedawnienie roszczeń za błąd medyczny - podstawa prawna

    Na wstępie warto przytoczyć dwa artykuły, na podstawie których określa się czas przedawnienia:

    Art. 4421 § 3 Kodeksu Cywilnego:

    „W razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia”.

    Art. 117 §2 Kodeksu Cywilnego:

    “Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne”.

    Co z tego wynika? Że jeżeli nie zdążysz złożyć pozwu za błąd medyczny, to stracisz prawo do jakiegokolwiek roszczenia. Oznacza to, że zostaniesz pozbawiony środków finansowych, które są niezbędne w procesie leczenia i rehabilitacji. Sprawi to także, że w wypadku trwałego kalectwa nie będziesz mieć środków na zakup specjalistycznego sprzętu, czy dostosowanie mieszkania do swoich wymagań zdrowotnych.

    Błąd lekarski przedawnienie - jak liczyć?

    O odszkodowanie za błąd medyczny można ubiegać się w ciągu 3 lat od dnia, w którym dowiedziano się o wystąpieniu szkody na zdrowiu. Przy czym na mocy art. 118 Kodeksu Cywilnego koniec terminu przedawnienia ma miejsce w ostatnim dniu roku kalendarzowego. Jak się to ma do rzeczywistości? Przykładowo jeżeli pacjent przeszedł operację w styczniu 2020 roku, podczas której stał się ofiarą błędu medycznego, to roszczenie przedawni się dopiero 31 grudnia 2023 roku. Oznacza to, że pacjent ma na dochodzenie roszczeń trzy lata i 11 miesięcy. Pamiętajmy jednak, że ten przykład zakłada, że osoba dowie się o błędzie medycznym w dniu operacji.

    Podsumowując:

    • na dochodzenie roszczeń za błąd medyczny masz 3 lata od dnia uświadomienia sobie błędu
    • koniec terminu przedawnienia to ostatni dzień roku kalendarzowego

    Ile czasu ma dziecko na dochodzenie roszczeń za błąd lekarski?

    Oprócz sytuacji, gdy dorosły pacjent może pozwać lekarza za błąd medyczny, w polskim prawie dopuszcza się również dochodzenie roszczeń przez dzieci. W ich imieniu działają przedstawiciele ustawowi, czyli rodzice bądź opiekunowie prawni. Jeżeli dziecko doznało uszczerbku na zdrowiu w wyniku błędu medycznego, to również jako ofiara może dochodzić swoich praw przed sądem. Przedawnienie roszczeń dziecka nie może upłynąć wcześniej niż z upływem jego 20 roku życia

    Pozew za błąd medyczny - przedawnienie i wyjątki

    Od wyżej wymienionych terminów istnieją pewne wyjątki, gdy przedawnienie jest dłuższe. W momencie, gdy personel medyczny popełnił przestępstwo, to termin przedawnienia roszczeń za błąd lekarski wynosi 20 lat. Liczone jest to od dnia popełnienia przestępstwa. Ten termin dotyczy zarówno pacjentów dorosłych, jak i małoletnich. Oznacza to także, że fakt uświadomienia sobie błędu po 10 latach nie ma znaczenia i zawsze będzie ono wynosić 20 lat.

    JESTEŚMY W PEŁNI DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

    DANE KONTAKTOWE

    Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa / I piętro/ Recepcja czynna: Pn-Pt, 8.00-18.00
    Wejście na dziedziniec między budynkami Chłodna 20 i Chłodna 22.

      Jarosław Witkowski - Radca Prawny