Kiedy idziesz do lekarza na wizytę prenatalną, ufasz, że wykona on odpowiednie badania i zajmie się Tobą zgodnie ze sztuką medyczną. Niestety czasem zdarza się, że tak się nie dzieje, co skutkuje powikłaniami dla dziecka i matki. Wtedy mówimy, że zachodzi błąd lekarski. Różne schorzenia, takie jak cukrzyca ciążowa, wady wrodzone czy stan przedrzucawkowy mogą być wykryte za pomocą odpowiednich testów i prawidłowej diagnozy. Lekarz jest odpowiedzialny za wykonanie tych badań, a w przypadku ich braku może dojść do obrażeń, a nawet śmierci dziecka. Błąd medyczny przy diagnozie powstaje zatem, gdy lekarz nie dołożył należytej staranności i wykazał się niekompetencją.
Czasem ciąża wydaje się być względnie normalna, ale rutynowe badania, jeśli byłyby przeprowadzone prawidłowo, ujawniłyby problemy, którymi należy się zająć, takie jak wady wrodzone. Brak odpowiedniego podejścia do komplikacji wykrytych podczas badań lub brak odpowiednich badań może spowodować obrażenia u dziecka, a nawet narazić je na śmierć. W takich wypadkach błąd lekarski ma tragiczne konsekwencje.
Jeżeli zaniedbanie lekarza położnika w zakresie opieki prenatalnej spowoduje obrażenia przy porodzie, może być celowe pozwanie go do sądu. Na przykład, jeśli matka ma cukrzycę ciążową, ale lekarz w badaniu nie dostrzega makrosomii płodu, to błąd medyczny może doprowadzić do niepodjęcia decyzji o cesarskim cięciu. Takie szkodliwe działanie daje podstawę do odszkodowania za błędy medyczne. Podobnie, jeśli matka ma stan przedrzucawkowy, a lekarz nie monitoruje postępu tej przypadłości, rezultatem może być udar mózgu, niewydolność wielonarządowa, ale może to również oznaczać śmierć dziecka.
Odszkodowania za zaniedbania w opiece prenatalnej mogą obejmować koszty medyczne, ból i cierpienie, udrękę psychiczną, rehabilitację, terapię i wydatki bieżące. Wysokość odszkodowania będzie zależała od zakresu obrażeń. Czasami błędy medyczne wynikające z zaniedbań w opiece prenatalnej są łatwo rozwiązywane i wymagają kilku wizyt u lekarza. W innych przypadkach obrażenia mogą być katastrofalne. Na przykład, niemowlę urodzi się z uszkodzeniem mózgu i będzie wymagać opieki w domu i specjalnych terapii. Niekiedy w diagnostyce prenatalnej prowadzą do śmierci, a w takim przypadku może być właściwe pozwanie o odszkodowanie za błąd lekarski z tytułu bezprawnej śmierci.
Wiele schorzeń, wad wrodzonych i zaburzeń genetycznych może mieć znaczący wpływ na jakość życia dziecka. Poniżej wymieniono niektóre z najczęściej występujących i najczęściej badanych:
- Zespół Downa – to zaburzenie genetyczne jest spowodowane nieprawidłową liczbą chromosomów i skutkuje upośledzeniem zarówno fizycznym, jak i umysłowym. Lekarze mogą wykorzystać badania ultrasonograficzne, badania krwi i inne prenatalne badania przesiewowe, aby określić, czy płód jest dotknięty zespołem Downa
- Mukowiscydoza – podobnie jak zespół Downa, jest chorobą trwającą całe życie. Lekarze mogą przeprowadzić test na mukowiscydozę jeszcze przed poczęciem dziecka, wykonując badanie krwi/śliny u obojga rodziców. Ponieważ mukowiscydoza jest dziedziczna, badanie krwi i/lub śliny powinno wykazać, czy któreś z rodziców jest nosicielem genu tej choroby
- Rozszczep kręgosłupa – stan ten oznacza dosłownie „rozszczepiony kręgosłup”. Badania ultrasonograficzne, testy AFP oraz badania płynu owodniowego powinny w większości przypadków wystarczyć do wykrycia, czy płód jest dotknięty tym schorzeniem
Jeśli Twoje dziecko doznało urazu w czasie porodu, czasami trudno jest określić, czy był on wynikiem zaniedbania opieki prenatalnej. Posiadamy wiedzę i doświadczenie, których potrzebujesz, aby zbadać sprawę i dowiedzieć się, co tak naprawdę się stało. Skontaktuj się z naszym zespołem, a my możemy zebrać Twoją dokumentację medyczną i skonsultować się z ekspertem. Dowiemy się, czy masz szanse na odszkodowanie za błąd lekarski oraz zadośćuczynienie za błąd przy porodzie. Aby wykazać odpowiedzialność za zaniedbania w opiece prenatalnej, należy ustalić przesłanki odpowiedzialności i dokonać wyszacowania roszczeń.
Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa / I piętro/ Recepcja czynna: Pn-Pt, 8.00-18.00
Wejście na dziedziniec między budynkami Chłodna 20 i Chłodna 22.