• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

Drugi okres porodu/bledy

Drugi okres porodu/bledy

II okres porodu

Z przebiegiem tego okresu łączy się szereg czynności i interwencji, które muszą być wykonane. Brak tych czynności prowadzić może do niepowodzenia lub poważnych powikłań poporodowych.

Poród może przebiegać jako poród fizjologiczny, instrumentalny poród drogą pochwową lub jako cesarskie cięcie. Jeśli nie ma innych poważniejszych wskazań poród zaczyna się jako fizjologiczny.

Podczas takiego porodu niedopuszczalną praktyką jest nacisk na dno macicy (tzw. manewr Kristellera). Kwestionowana przydatność posiada również manewr Ritgena. Ponadto personel musi wykonywać odpowiednie działania by nie dopuścić do pęknięcia krocza (może powodować szereg skutków ubocznych).

Nie jest wskazane nacinanie krocza (nie jest to czynność rutynowa). Podczas drugiego okresu porodu istotnym jest czas jego trwania. Czas ten wynosić powinien od 2 godzin do 3 godzin (w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego).
Nieuzasadnione przekroczenie czasu trwania może stanowić przyczynę wyrządzenia szkody medycznej. Jednakże w literaturze naukowej podkreśla się, że nie stwierdzono wyraźnego związku pomiędzy przedłużeniem drugiego okresu a występowaniem niepożądanych następstw u noworodków. O

dpowiedzialność jednak pojawi się w sytuacji zaistnienia wskazań do interwencji zakończenia drugiego okresu porodem instrumentalnym lub cesarskim cięciem.

<< Powrót

zamów rozmowę

konsultacja bezpłatna