Ten moment jest momentem często decydującym o powodzeniu właściwego przebiegu porodu. Błędy diagnostyczne popełnione podczas faz przedporodowych mogą skutkować niepowodzeniem akcji porodowej. Natomiast niewłaściwe zalecenia i sposób prowadzenia ciąży decydować może o dalekich skutkach związanych ze zdrowiem matek i ich narodzonych dzieci.
Analiza tego okresu pozwala lekarzowi ustalić, czy właściwie zaplanował poród. Okres przedporodowy to również obserwacja pacjentki, która przybyła do szpitala nie tylko w związku z akcją porodową. Również jest konieczny z uwagi na pojawienie się niepokojących zmian zagrażających ciąży.
Negatywne skutki występujące w tej fazie rodzą pytanie o zachowanie wszystkich procedur i ich zgodności ze współczesnymi standardami wiedzy medycznej (EBM). To również pytane o sprawność sprzętu i właściwą organizacje placówki medycznej. Naruszenia standardów postępowania skutkujące niepowodzeniem akcji porodowej prowadzą do szkód medycznych za które ktoś musi ponieść odpowiedzialność.
Pierwszy okres porodu trwa od kilku do kilkunastu godzin i towarzyszy mu czynność skurczowa. W tym czasie szyjka macicy skraca się i rozwiera, a intensywność i długość skurczy powoli narasta. W tym czasie kobieta podlega obserwacji w celu ustalenia ustawienia płodu i ewentualnego braku postępu porodu.
Niepowodzenia porodowe często mają swój związek z tym okresem. Znane są liczne przypadki śmierci wewnątrzmacicznej płodu.
Ustalenie przyczyn takiego skutku wymaga analizy podejmowanych działań przez lekarzy i personel. Analiza powinna dotyczyć nie tylko oceny przebiegu tej fazy, ale wszystkich wcześniejszych faz, ponieważ skutek może być następstwem nieprawidłowości mających swoje źródło poza omawianym okresem.