• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

Postępowanie przed Komisjami ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych

Postępowanie przed Komisjami ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych

DOCHODZENIE ROSZCZEŃ

Wniosek do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych składa się w celu ustalenia zdarzenia medycznego. Nie każdy błąd medyczny jest zdarzeniem medycznym ustalanym przed Komisją.

Takie postępowanie stanowi jedno z wielu możliwych postępowań w sprawie ustalenia błędu. Komisje nie spełniają jednak właściwie swojej funkcji. Postępowanie przed Komisjami nie prowadzi do zasądzenia roszczenia.

Skorzystaj z naszego formularza – zostaw kontakt do siebie, a my oddzwonimy i porozmawiamy o Twojej sprawie.

FORMULARZ

KONSULTACJA BEZPŁATNA

    Czym jest zdarzenie medyczne

    Zdarzeniem medycznym jest zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierć pacjenta, jeśli wynika z następstw niezgodnej z aktualną wiedzą medyczną: a) diagnozy (jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby); b) leczenia (w tym wykonania zabiegu operacyjnego); c) lub zastosowania produktu leczniczego albo wyrobu medycznego.

    Postępowanie przed Komisją dotyczy wyłącznie zdarzeń medycznych, jakie wystąpiły w szpitalu. Przychodnie (POZ) lub gabinety lekarskie nie są szpitalami. Zdarzenia medyczne w nich występujące nie podlegają ocenie Komisji.

    Ile czasu ma pacjent na złożenie wniosku do Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych

    Wniosek składa pacjent, jego przedstawiciel ustawowy. W przypadku zgonu pacjenta, wniosek złożyć może bliska rodzina. Wniosek może złożyć również pełnomocnik tych osób. Postępowanie przed Rzecznikiem często traktowane jest jako postępowanie przed sądowe, mające utwierdzić stronę w słuszności złożenia pozwu na dalszym etapie.

    Kto może składać wniosek Komisji

    Wniosek składa pacjent, jego przedstawiciel ustawowy. W przypadku zgonu pacjenta, wniosek złożyć może spadkobiercą. Wniosek może złożyć również pełnomocnik tych osób.

    Dlaczego nie warto składać wniosków do Komisji

    Postępowanie przed Komisjami ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych (Komisje działają w każdym województwie) stanowi poważną pułapkę. Nie są to organy, które mogą coś zasądzić. Orzeczenia tych organów dotyczą wyłącznie stwierdzenia wystąpienia zdarzenia medycznego. Problem, jaki tu się pojawia, polega na tym, że czas orzekania w Komisjach często przekracza 3 -letni termin przedawnienia roszczeń. Pułapka polega na tym, że bieg przedawnienia się przerywa jedynie, gdy komisja wyda decyzję o wystąpieniu zdarzenia. Jeśli takiej decyzji nie wyda, nic się nie przerywa. Często dochodzi do sytuacji, gdy Komisja nie stwierdzi istnienia zdarzenia medycznego, a czas na wniesienie pozwu upłynie. Nie bez znaczenia jest fakt, że Komisje działają przy Urzędach Marszałkowskich, do których należą szpitale tzw. marszałkowskie To tak jakby orzekać we własnej sprawie.

    JESTEŚMY W PEŁNI DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

    DANE KONTAKTOWE

    Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa / I piętro/ Recepcja czynna: Pn-Pt, 8.00-18.00
    Wejście na dziedziniec między budynkami Chłodna 20 i Chłodna 22.

      Jarosław Witkowski - Radca Prawny