• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

makrosomia płodu/odszkodowanie

makrosomia płodu/odszkodowanie

Makrosomia płodu (hipertrofia)

Makrosomia płodu (hipertrofia) to zbyt duża w stosunku do wieku płodowego masa płodu.

Hipertrofie należy zdiagnozować przed porodem. Jest to konieczne z uwagi na odpowiednie przygotowanie porodu. Badaniem wykonywanym w celu diagnostyki tego schorzenia jest badanie USG.

Hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu, jest przeciwskazaniem do prowadzenia porodu siłami natury.  Przeprowadzenie porodu fizjologicznego w takim przypadku może prowadzić do szkód okołoporodowych.

zamów rozmowę

konsultacja bezpłatna

    uszkodzenia ciała podczas porodu
    dziecka hipotroficznego

    Skutkiem prowadzonego porodu fizjologicznego w przypadku hipertrofii może być dystocja barkowa. Dochodzi wówczas do zahamowania postępu porodu zaraz po urodzeniu główki. Na skutek tego powikłania dochodzi do urazu splotu ramiennego lub nerwu przeponowego, złamania kości ramiennej i mostka, a także zwichnięcia stawu barkowego u noworodka.

    Najpoważniejszym skutkiem, porodu hipertroficznego płodu jest encefalopatia, czyli niedotlenienie okołoporodowe skutkujące uszkodzeniem mózgu. Encefalopatia może prowadzić do upośledzenia umysłowego, porażenia mózgowego lub w skrajnych przypadkach nawet do zgonu noworodka.

    W przypadku zdiagnozowania hipertrofii płodu, lekarz zazwyczaj podejmuje decyzję o rozwiązaniu ciąży za pomocą cesarskiego cięcia.

    Poród siłami natury, a także poród operacyjny nie są wskazane i stanowią błąd.

    Poród dziecka o wadze przekraczającej 4500 gram zwiększa prawdopodobieństwo wydłużenia czasu trwania porodu i zatrzymania akcji porodowej. Może dojść do uszkodzenia kanału rodnego, rozejścia spojenia łonowego, obfitego krwawienia porodowego i poporodowego, czy wtórnego niedowładu macicy. Poza obfitym krwawieniem zdecydowanie częściej zdarzają się zakażenia połogowe.

    przyczyny powstawania szkód podczas porodu
    hipotroficznego dziecka

    Głównym zagrożeniem w przypadku makrosomii płodu jest możliwość wystąpienia urazów okołoporodowych w związku z porodem siłami natury. Dochodzi wówczas do uszkodzeń ciała i rozstroju zdrowia, w związku z czym powstają roszczenia. Urazy porodowe mogą mieć wpływ na długotrwałe uszkodzenie ciała matki lub dziecka i skutkować konsekwencjami w życiu dorosłym. Do personelu medycznego (lekarz i położna) należy podjęcie właściwych działań w celu rozpoznania makrosomii płodu. Ustalenie takiej okoliczności stanowi bezwzględne wskazanie do C.C.

    błędy medyczne - prawnik.

    Jeżeli u Twojego dziecka lub u Ciebie wystąpił uraz po porodzie, być może jest on wynikiem źle zaplanowanego porodu, polegającego na niewykonaniu C.C.

    Pomagamy uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, zadośćuczynienie, lub rentę na terenie całego kraju.