• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

niedotlenienie okołoporodowe odszkodowanie

niedotlenienie okołoporodowe odszkodowanie

czym spowodowane może być niedotlenienie

Niedotlenienie okołoporodowe może prowadzić do zaburzeń neurologicznych o trwałym skutku. Niedotlenienie może być wywołane wieloma przyczynami. Stan ten prowadzić może do hipoksji (niedoboru tlenu w tkankach), a w efekcie do narastania wielu niekorzystnych parametrów, zagrażających życiu dziecka lub mających bezpośredni wpływ na nieprawidłowy jego rozwój. Powstanie niedotlenienia może nastąpić w okresie ciąży jak też bezpośrednio lub w trakcie porodu albo po porodzie. Skutki niedotlenienia zależą od czasu wystąpienie niedotlenienia. Nie każda więc sytuacja niedotlenienia prowadzi do uszkodzenia mózgu.

Skorzystaj z naszego formularza i zamów rozmowę telefoniczną. Odpowiemy na wiele pytań związanych z problemami medycznymi i prawnymi wiążącymi się ze stanem niedotlenienia.

zamów rozmowę

konsultacja bezpłatna

    do czego prowadzić może niedotlenienie

    W przypadku niedotlenienia dochodzić może do uszkodzenia narządów (mózg, serce, nerki, płuca) lub do zgonu. Najbardziej wrażliwym na niedotlenienie narządem jest mózg. Niedotlenienie może powodować nieodwracalne i trwałe zmiany ośrodkowego układu nerwowego (OUN). W konsekwencji stan taki może doprowadzić do Mózgowe Porażenia Dziecięcego (MPD). Wystąpić może również opóźnienie w rozwoju umysłowym, upośledzenie narządów słuchu lub wzroku oraz padaczka. Często skutki tego typu występują dopiero po kilku latach.

    Powikłania okołoporodowe związane z niedotlenieniem okołoporodowym występują w sytuacji niepodejmowania adekwatnych do sytuacji działań.

    Powodem niedotlenienia mózgu u noworodka przy porodzie może być błąd osób prowadzących poród. Przykładowo (ale nie jest to jedyna możliwa przyczyna), można wskazać na niewłaściwie przeprowadzoną indukcję porodu. Działanie to może spowodować niedotlenienie macicy, łożyska oraz płodu.

    Decyzja o porodzie kleszczowym zamiast o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia (np. w sytuacji nieprawidłowego ułożenia płodu) może być przyczyną niedotlenienia.

    Długi czas II okresu porodu może powodować ucisk prowadzący do uszkodzenia ośrodka oddechowego, widocznego zaraz po porodzie. Oznaką niedotlenienia jest kolor skóry (siny lub błękitny odcień), obniżona częstotliwość akcji serca. W takich przypadkach dochodzi również do bezwładu kończyn.

    co może wskazywać na niedotlenienie

    O istnieniu niedotlenienia świadczyć może np. niska punktacja w skali Appgar.

    Wskaźnikiem świadczącym o niedotlenieniu jest niskie pH (poniżej 7.1) w badaniu gazometryczne z krwi pępowinowej. Niska wartość pH, podwyższona wartość kreatyniny, obniżony poziom płytek krwi oraz inne parametry mogą świadczyć o wystąpieniu niedotlenienia. Wszystkie te informacje znajdziesz w historii choroby dziecka, jaką otrzymasz wraz z wypisem.

    Niedotlenienie spowodowane jest niekiedy porodem przed 37 tygodniem. Dlatego błędem może być brak działań opóźniających poród. Niedotlenieniu sprzyja również ciąża przenoszona, przedłużający się poród.  Nie każdy skutek niedotlenienia jest zawiniony przez personel. Występuje szereg różnych okoliczności i dopiero analiza wszystkich czynników pozwala udzielić odpowiedzi na pytanie jaka była przyczyna niedotlenienia.

    Niekiedy można uniknąć niedotlenienia wykonując badania KTG, USG i badając przepływy. Pozwala to zakończyć poród i zabezpieczyć dziecko przed długotrwałymi skutkami niedotlenienia. Niekiedy powodem niedotlenienia może być również niewykrycie w odpowiednim czasie wad wrodzonych odnoszących się do pracy serca. Do częstych należą sytuację gdy wada serca ujawnia się po wypisie ze szpitala. O tym przeczytasz w innej części naszej strony. Możesz także zadzwonić i zapytać.