Brak postępu podczas porodu wskazywać może, na dysproporcję głowowo-miedniczną. Jeśli płód utrzymuje wysoką pozycję, nawet po znacznej ilości skurczów, wskazuje to, że zejście płodu przez kanał rodny może być trudne, a nawet niemożliwe. Chociaż nie jest to jedyne potencjalne wyjaśnienie, dysproporcja powinna być oceniana jako możliwa przyczyna niepowodzenia w zstępowaniu dziecka. Inne objawy, które lekarz lub położna powinni rozpoznać jako symptomy dysproporcji głowowo-miednicznej obejmują przedłużający się poród, dużą ilość płynu owodniowego i dużą wysokość dna macicy (odległość między kością łonową a szczytem macicy).
Przed porodem położna powinna wykonać badanie miednicomierzem aby zapobiec takiej sytuacji. Natomiast jeśli tego nie zrobiła, to lekarz przy pierwszych objawach, powinien podjąć odpowiednie działania, aby zapobiec urazom matki lub dziecka. Jeżeli położna nie wykonała badania lub wykonała je niestarannie, albo lekarz nie podjął adekwatnych kroków, to wystąpił błąd medyczny.
Prawnym obowiązkiem lekarza jest wykonywanie swojej pracy zgodnie ze standardami określonymi w przepisach oraz zasadami EBM, w celu zagwarantowania największego bezpieczeństwa pacjentki i dziecka. Jeśli takiej staranności brak, pojawia się błąd medyczny (błąd w sztuce lekarskiej). Lekarz i położna zobowiązani są do zachowania ostrożności w trakcie kwalifikacji do porodu, jego prowadzenia i odbierania porodu. Z tego powodu zupełnie niezrozumiałym jest dość częste nieprzestrzeganie obowiązku np. badania miednicomierzem czy niedbałe ustalenie wielkości płodu. Urazy porodowe wynikające z tego typu zaniedbań stanowią podstawę do dochodzenia roszczeń przez osoby pokrzywdzone.
Niekiedy ocena wielkości płodu jest trudna i wynika to z faktu problemów z pomiarem płodu w badaniach USG. Dlatego zarzut popełnienia błędu musi być dokładnie przeanalizowany w kontekście wykonanych badań i sprzętu jakim się posłużono. Niezdiagnozowanie lub niewłaściwe zareagowanie na niewspółmierność porodową może spowodować poważne obrażenia przy porodzie. Te z kolei podlegają ocenie sądu, gdy zdecydujesz się złożyć pozew o błędy medyczne.
Głównym zagrożeniem w przypadku niewspółmierności porodowej jest zbyt długi brak tlenu u niemowlęcia, które utknęło w kanale rodnym. Niedobór tlenu, prowadzący do niedotlenienia mózgu, zakłóci normalny rozwój mózgu dziecka. Zaniedbanie w ocenie niewspółmierności skutkować może porażeniem mózgowym, padaczką i innymi poważnymi schorzeniami jakie ujawniają się po porodzie. Urazy porodowe mogą więc mieć wpływ na rozwój dziecka i skutkować konsekwencjami w życiu dorosłym. Do personelu medycznego (lekarz i położna) należy podjęcie właściwych działań w celu rozpoznania niewspółmierności porodowej. Ustalenie takiej okoliczności stanowi bezwzględne wskazanie do C.C.
Jeżeli u Twojego dziecka lub u Ciebie stwierdzono uraz po porodzie, być może jest on wynikiem niewspółmierności porodowej, której nie dostrzeżono w odpowiednim momencie.
Pomagamy uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, zadośćuczynienie, lub rentę na terenie całego kraju.
Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa / I piętro/ Recepcja czynna: Pn-Pt, 8.00-18.00
Wejście na dziedziniec między budynkami Chłodna 20 i Chłodna 22.