• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

odklejenie łożyska/odszkodowanie

odklejenie łożyska/odszkodowanie

odklejenie łożyska

Odklejenie łożyska, odklejanie kosmówki w ciąży.

Przedwczesne odklejenie łożyska jest stanem patologicznym zagrażającym zdrowi i życiu dziecka i matki.

Z tego powodu bardzo ważne jest przeprowadzenie prawidłowej diagnostyki w trakcie trwania ciąży.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czy przyczyną problemu zdrowotnego dziecka było odklejenie kosmówki, zadzwoń zapytaj. Być może wystąpił błąd medyczny.

Odklejenie kosmówki prowadzić może do poważnych krwotoków, zagrażających życiu dziecka i matki.

Jeśli nastąpi krwotok u kobiety w ciąży, należy ustalić jego przyczynę. Często taką przyczyną jest przedwczesne odklejenie się łożyska. W takiej sytuacji lekarz musi podjąć szybkie działania. Niepodjęcie właściwych działań skutkować będzie koniecznością wypłaty zadośćuczynienia dla dziecka oraz zadośćuczynienia dla matki. Wypłacane odszkodowania z tego tytułu są bardzo wysokie. Wynika to z faktu, że skutki mogą powodować trwałe kalectwo. Niepodjęcie właściwych działań stanowi błąd medyczny przy porodzie. Osoby pokrzywdzone w wyniku błędu medycznego mogą wystąpić do sądu.

Łożysko jest niezbędne do życia płodu, ponieważ zaopatruje płód w niezbędne do życia składniki odżywcze oraz tlen.

Łożysko powinno oddzielić się od ściany macicy samoistnie dopiero po urodzeniu się noworodka.  Wcześniejsze (chociażby częściowe), odklejenie się łożyska prowadzi do zaprzestania wymiany gazowej i zaopatrywania płodu w składniki odżywcze. Stan taki może prowadzić do śmierci płodu.

Istnieje wiele przyczyn ryzyka związanego z odklejeniem się łożyska. Na podstawie wywiadu i badań, można określić poziom ryzyka związanego z wystąpieniem tego schorzenia, co umożliwia szybkie podjęcie odpowiednich decyzji. Lekarz prowadzący ciążę powinien zebrać staranny wywiad lekarski i przeprowadzić niezbędne badania w celu ustalenia, czy pacjentka:

  • ma obciążony wywiad położniczy (ryzyko poronienia w I trymestrze),
  • jest wieloródką (3 lub więcej przebytych porodów),
  • cierpi na nadciśnienie,
  • pali papierosy,
  • zażywa narkotyki,
  • ma niedobór kwasu foliowego,
  • jest w ciąży mnogiej (im więcej płodów, tym większe ryzyko),
  • dozna urazu brzucha – upadek, uderzenie w brzuch,
  • nagle podskoczy jej lub spadnie ciśnienie tętnicze,
  • ma zdiagnozowane mięśniaki macicy,
  • ma nieprawidłową budowę macicy.

Brak oceny ryzyka stanowi błąd medyczny i stanowi podstawę do wydania wyroku przez sąd w sprawie wypłaty zadośćuczynienia oraz odszkodowania. Zadośćuczynienie jest wysokie, jeśli wynikiem braku takiej oceny będzie kalectwo dziecka.

Ponadto, krótka pępowina może wpłynąć na wystąpienie tego typu komplikacji.

Najczęstszą przyczyną krwotoków z dróg rodnych w II i III trymestrze ciąży jest właśnie przedwczesne oddzielenie się łożyska.

Prawidłowe odklejenie się łożyska powinno więc nastąpić dopiero po urodzeniu się dziecka, czyli w III okresie porodu. Lekarz musi sprawdzić, czy łożysko jest kompletne.

Pozostawienie resztek łożyska w macicy stanowi błąd medyczny. Z tego powodu sądy również zasądzają od szpitala zadośćuczynienie i odszkodowanie za błąd medyczny przy porodzie. W tym ostatnim przypadku zadośćuczynienie nie jest zasądzane dla dziecka, lecz zapada wyrok sądu wyłącznie na rzecz matki.

Objawami wskazującymi na przedwczesne oddzielenie się łożyska są:

  • krwawienie ciemną krwią z pochwy podczas późniejszych miesięcy,
  • ból w podbrzuszu i twardy, napięty brzuch, bolesny przy ucisku,
  • pojawienie się rytmicznych skurczów, nieustanne bóle porodowe,
  • ruchy dziecka mogą być osłabione, niemal niewyczuwalne albo bardzo gwałtowne,
  • wstrząs hipowolemiczny z powodu utraty zbyt dużej ilości krwi – skóra robi się zimna, blada, wilgotna, pojawia się pobudzenie, uczucie niepokoju, spadek ciśnienia krwi, przyspieszony oddech, niekiedy wymioty i biegunka.

Może się również zdarzyć, że krwawienie nie pojawia się w ogóle (krwotok utajniony), co następuje przy odklejeniu się centralnej części łożyska. Taki stan również prowadzić może do kalectwa dziecka. Kalectwo wiąże się z wystąpienia niedotlenienia.

W przypadku wystąpienia zagrożenia życia ciężarnej lub płodu ciąża zostaje natychmiast rozwiązana przez cięcie cesarskie.

Brak cesarskiego cięcia stanowi podstawę do wypłaty zadośćuczynienia dla dziecka oraz matki.
Krwotok może doprowadzić do śmierci dziecka i matki. U matki prowadzić może do martwicy niedokrwiennej narządów wewnętrznych, zaburzeń w krzepnięciu krwi, niewydolności nerek, zespołu Sheehana – poporodowej niedoczynności przysadki mózgowej, zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, który doprowadza do zgonu.

Powikłania u dziecka to niedotlenienie wewnątrzmaciczneniedokrwistość.

Przedwczesne odklejenie łożyska może być przyczyną wcześniactwa oraz wszystkich jego konsekwencji. W wielu przypadkach może prowadzić do zgonu wewnątrzmacicznego, jeżeli pomoc zostanie udzielona zbyt późno.

Odklejenie się łożyska może stanowić podstawę dochodzenia roszczeń przed sądem cywilnym.

Jeśli dojdzie do odklejenia się łożyska, a personel medyczny w porę nie podejmie działań, można żądać zadośćuczynienia dla dziecka.  Mamy w takich przypadkach do czynienia z błędem przy porodzie. Błąd przy porodzie polega na zaniechaniu wykonania natychmiastowego cesarskiego cięcia.  W takich przypadkach dziecko może dochodzić swoich praw licząc na pozytywny wyrok sądu. Jednakże nie każde odklejenie się łożyska prowadzić może do wystąpienia błędu przy porodzie. Istnieją orzeczenia wskazujące na brak możliwości uzyskania zadośćuczynienia lub odszkodowania. Przykładem może być chociażby sprawa z 2009 r.

Małoletni powód wniósł o zasądzenie od Szpitala zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę z odsetkami ustawowymi od daty wniesienia pozwu. Powód wnosił także o zasądzenie renty w wysokości 1.000 zł miesięcznie tytułem naprawienia wyrządzonej szkody oraz o ustalenie odpowiedzialności pozwanego na przyszłość. Sąd Okręgowy Sieradzu orzeczeniem Sygn. akt I C 308/15 wydał wyrok, zasądzając na rzecz małoletniego dochodzone roszczenia.

Innym przykładem gdzie sąd zasądził odszkodowanie i zadośćuczynienie za brak adekwatnych działań w sytuacji odklejenia się łożyska była sprawa prowadzone przed sądem w Warszawie. Sąd Okręgowy w orzeczeniu Sygn. akt I C 397/16 zasądził od szpitala odszkodowanie i zadośćuczynienie dla matki, której dziecko zmarło w wyniku zaniedbań.

Z powyższego wynika, że można dochodzić swoich praw w sytuacji, jeśli dojdzie do zaniedbań w związku z odklejeniem się łożyska.

 

<< Powrót

POROZMAWIAJMY - KLIKNIJ I ZADZWOŃ

chcesz zapytań, zadzwoń.

zamów rozmowę

połączenie bezpłatne