Po zajściu w ciążę kobiety powinny być objęte opieką. Podobnie jak w opiece przedkoncepcyjnej celem tej opieki jest identyfikacja ryzyk i zagrożeń.
W tym celu przeprowadza się szczegółowy wywiad, pozwalający na ocenę stanu pacjentki. Szczególną rolą wywiadu jest zidentyfikowanie kobiet wymagających dodatkowej opieki lub skierowania na szczegółowe konsultacje specjalistyczne.
Celowym jest również przeprowadzenie badań USG na wczesnym etapie ciąży w celu określenia terminu porodu. W trakcie opieki przeprowadza się badania fizykalne zarówno ogólne jak też ukierunkowane na czynniki ryzyka zidentyfikowane w czasie wywiadu.
Prawidłowo prowadzona opieka pozwala zidentyfikować szereg schorzeń np. małą urodzeniową masę ciała czy ryzyk jak np. ryzyko przedwczesnego porodu. Ustalenie BMI (ta informacja ma istotny wpływ na ryzyka związane z ciążą i porodem).
W trakcie tego okresu należy przeprowadzić badania przesiewowe laboratoryjne w okresach 14.-24. Tc., 24.-28. Tc, 28.-34. Tc. W okresach 14. – 24. Tc i 24. -28. Tc wykonuje się np. testy wielomarkerowe w kierunku aneuploidii płodu w celu umożliwienia przerwania ciąży. Niezwykle istotnym w pierwszym okresie ciąży jest zalecenie suplementacji kwasu foliowego.
Brak zaleceń może doprowadzić do skutku w postaci poważnych wad wrodzonych np. wada cewy nerwowej. Faza opieki ciążowej jest często kluczowa dla oceny zdrowia matki i płodu (później dziecka), celem wykrycia schorzeń oraz podjęcia odpowiednich interwencji.
Zaniedbania w zakresie opieki ciążowej stanowią częstą przyczynę nieuleczalnych chorób dzieci i zagrożenie życia i zdrowia kobiet, co wiąże się z kwestią odpowiedzialności za wyrządzone szkody.