• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

poród kleszczowy/odszkodowanie

poród kleszczowy/odszkodowanie

Poród kleszczowy

odszkodowanie

Urazy przy porodzie nie są rzadkością, a większość z nich jest możliwa w późniejszym terminie do wyleczenia przy odpowiednim postępowaniu. Poród kleszczowy stanowi ryzyko powstania takich urazów. Stanowi on ryzyko poważnego uszkodzenia ciała i z tego powodu planując przeprowadzenie porodu, należy unikać komplikacji mogących powodować konieczność interwencji za pomocą kleszczy. Wymaga to od lekarzy odpowiedniego zaplanowania porodu. Najczęściej użycie kleszczy może być wynikiem zaniechania przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Samo użycie kleszczy, nie wiąże się, co do zasady z powstaniem uszkodzeń ciała, lecz stanowi podwyższone ryzyko wystąpienia takich uszkodzeń. Lekarz położnik powinien zachować należytą ostrożność zarówno przy podejmowaniu decyzji o użyciu kleszczy, jak i przy przeprowadzaniu porodu z użyciem tego narzędzia. Niestety czasem w trakcie zabiegu powstaje błąd medyczny, który może być wynikiem nieumiejętnego użycia kleszczy przez lekarza. Jeśli doszło do uszkodzenia ciała dziecka (kleszcze stanowią zwiększone ryzyko głównie dla dziecka), należy rozważyć wystąpienie o odszkodowanie oraz o zadośćuczynienie za błąd przy porodzie. Jak o nie walczyć ?

Zapytaj nas.

FORMULARZ

KONSULTACJA BEZPŁATNA

    Poród kleszczowy - jak wygląda?

    W tej procedurze lekarz przykłada kleszcze do główki dziecka, aby pomóc w wyprowadzeniu go z kanału rodnego. Sytuacja, gdy poród kleszczowy jest konieczny, wynika z braku postępu w II okresie porodu. Warunkiem koniecznym wykorzystania tej metody jest odpowiednie ułożenie główki dziecka w kanale rodnym. Oznacza to, że gdy jest ono inne, poród kleszczowy nie jest wskazany. Należy pamiętać, że niewłaściwe użycie kleszczy podczas porodu, może spowodować poważne uszkodzenie dziecka. Jest to skomplikowana procedura medyczna.

    Poród kleszczowy – przeciwwskazania:

    – możliwość urodzenia siłami natury,
    – złe ułożenie dziecka,
    – zbyt mała lub zbyt duża masa dziecka,
    – nieodpłynięcie wód płodowych.

    Jeśli powyższe przeciwwskazania nie zostały uwzględnione przez lekarza, to ma miejsce sytuacja mogąca komplikować poród. Jeżeli można kontynuować poród siłami natury, to nie ma wskazań do użycia kleszczy. Kiedy występują inne przeciwwskazania, to oznacza, że poród powinien być rozwiązany przez C.C. Jeśli nie było C.C., a dziecko utknie w kanale rodnym, to użycie kleszczy staje się często konieczne. Za błąd przy porodzie uznajemy wtedy brak C.C. W takim wypadku może dojść do wielu powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka, za których skutki odpowiedzialność poniesie lekarz.

    Błąd przy porodzie kleszczowym - powikłania matki

    Porody z użyciem kleszczy mogą wyrządzić szkodę nie tylko dziecku, ale i matce. Błąd lekarski w tym wypadku dotyka aż dwojga osób, co tym bardziej utrudnia powrót do normalności i zaburza spokój psychiczny. Poniżej zapoznasz się z najczęstszymi urazami, które dotykają matki podczas porodu kleszczowego:

    • Uszkodzenie dolnych dróg moczowych powodujące trudności w oddawaniu moczu, nietrzymanie moczu, ból i obrzęk oraz infekcje,
    • Pęknięcie macicy, czyli sytuacja, w której w wyniku porodu dziecko zostaje wypchnięte przez macicę do jamy brzusznej matki, co stanowi poważne zagrożenie dla jej życia,
    • Anemia spowodowana krwawieniem wewnętrznym,
    • Wypadanie narządów miednicy, które jest spowodowane osłabieniem mięśni miednicy, które nie są w stanie utrzymać narządów miednicy na miejscu.

    Powikłania przy porodzie kleszczowym - zagrożenia dziecka

    Chociaż poród z użyciem kleszczy może być konieczny (nawet w sytuacji wystąpienia obiektywnych przeciwwskazań), użycie tego narzędzia może spowodować poważne obrażenia zarówno u matki, jak i u malucha. Kleszcze porodowe to metalowe narzędzie, więc w zestawieniu z delikatnością tkanek dziecka nastąpić mogą istotne obrażenia. Do najczęstszych urazów u niemowląt podczas porodu kleszczowego należą:

    • Obrażenia twarzy – w niektórych przypadkach może dojść do porażenia mięśni twarzy zwanego porażeniem twarzowym.
    • Pęknięcia czaszki – powoduje to liczne komplikacje, takie jak krwotok wewnętrzny, uszkodzenie mózgu, porażenie mózgowe, a nawet śmierć.
    • Inne złamania kości w miejscach uszkodzonych przez kleszcze położnicze.
    • Obrzęk lub krwawienie wewnętrzne wewnątrz czaszki obecne nawet przy braku złamania spowodowanego uszkodzeniem głowy dziecka podczas porodu.
    • Napady drgawek spowodowane urazem mózgu.
    • Urazy barku, takie jak uszkodzenie splotu ramiennego w dystocji barkowej.

    Poród kleszczowy - odszkodowanie

    Jeżeli Ty lub dziecko doznaliście urazów na skutek błędnego użycia kleszcz, to przysługuje Wam odszkodowanie za błąd przy porodzie, zadośćuczynienie, często renta czy nawet pokrycie kosztów dalszego leczenia z góry. Mówiąc o rencie, nie mówimy o świadczeniu z ZUS tylko wypłatach ze strony sprawców w miesięcznych ratach. Ogólnie rzecz biorąc, możesz ubiegać się o:

    – pokrycie wydatków na leczenie (obecne i przyszłe),

    – zwrot utraconego dochodu w związku z niemożliwością świadczenia pracy,

    – wyrównanie strat wynikających ze zmniejszonej zdolności do zarobkowania w przyszłości,

    – zadośćuczynienie za krzywdę spowodowaną cierpieniem fizycznym, psychicznym oraz utratą możliwości prowadzenia normalnego życia.

    Błąd przy porodzie - prawnik

    Udowodnienie błędu w sztuce lekarskiej jest specyficznym postępowaniem. Z uwagi na trudności wynikające z braku dostępu do wiedzy fachowej medycznej nie każdy prawnik jest w stanie prowadzić takie postępowania. Pracownik medyczny, placówka i firma ubezpieczeniowa prawdopodobnie zrobią wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć odpowiedzialności i ukryć błędy. Zaufaj profesjonalistom. Zbierzemy za Ciebie dowody, przesłuchamy osoby zaangażowane w sprawę i skonsultujemy się z ekspertami medycznymi, aby ustalić, czy działania pracownika medycznego spełniały odpowiedni standardy opieki. Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli wyjaśnić Ci, czy za skutki użycia kleszczy odpowiada personel medyczny i jakie należą się Tobie roszczenia.

    JESTEŚMY W PEŁNI DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

    DANE KONTAKTOWE

    Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa / I piętro/ Recepcja czynna: Pn-Pt, 8.00-18.00
    Wejście na dziedziniec między budynkami Chłodna 20 i Chłodna 22.

      Jarosław Witkowski - Radca Prawny