Najczęściej do sytuacji użycia próżnociągu dochodzi w sytuacji źle zaplanowanego porodu, który powinien być wykonany za pomocą cesarskiego cięcia.
Poród próżniowy nie jest wskazany w każdym przypadku. Lekarz położnik musi upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do zastosowania próżniociągu. Poród próżniowy nie powinien mieć miejsca na przykład, gdy dziecko jest wcześniakiem. Jeśli matka jest zdrowa i jest w stanie przeć podczas porodu, a poród przebiega normalnie w II okresie porodu (np. prawidłowe zapisy KTG), dziecko nie wymaga próżnociągu.
Dzieci z urazami głowy lub skóry głowy bądź z wadami, które zostały już ujawnione w badaniu ultrasonograficznym, zazwyczaj nie powinny być rodzone w ten sposób. Mimo iż lekarz może zdecydować się na tę formę porodu, to w pewnych przypadkach, istnieje duże ryzyko poważnych obrażeń. Jeśli wystąpiły uszkodzenia ciała wynikające z użycia próżnociągu, to prawdopodobnie doszło do błędu medycznego. Jeżeli czujesz się pokrzywdzona, możesz zadać nam pytania. Przeanalizujemy Twój przypadek i wydamy opinię w sprawie wystąpienia ewentualnego błędu.
Jeśli doszło do uszkodzenia ciała dziecka, należy rozważyć wystąpienie o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę cywilną, a nawet pokrycie kosztów leczenia. Jeżeli lekarz zdecyduje się na poród próżniowy, musi on zachować odpowiednie procedury i ostrożność podczas całego procesu. Jeśli tego nie zrobi, dziecko może doznać trwałego urazu. Przykładowo, niewłaściwe użycie próżniociągu może mieć miejsce, gdy lekarz:
– Nieprawidłowo ustawi przyssawkę.
– Używa odciągacza przez zbyt długi okres czasu.
– Zbyt mocno zasysa lub naciska na główkę dziecka.
Gdy ujawni się uszkodzenie ciała po porodzie, to najczęstszą tego przyczyną jest wadliwie wykonany zabieg. Mówimy wtedy, że doszło do błędu medycznego. Urazy splotu ramiennego należą do najczęstszych urazów, jakich może doznać dziecko w wyniku niewłaściwego użycia próżnociągu. Obrażenia te wiążą się z uszkodzeniem sieci nerwów, które biegną od rdzenia kręgowego do ramion, barków, nadgarstków i palców. Cztery główne rodzaje urazów splotu ramiennego to:
– Wyrwanie – oderwanie korzenia nerwu od rdzenia kręgowego. Ten błąd okołoporodowy nie jest możliwy do naprawienia za pomocą operacji
– Naderwanie – rozciągnięcie nerwu, które powoduje jego częściowe lub całkowite rozerwanie. W przeciwieństwie do wyrwania operacja może naprawić zerwanie
– Nerwiaki – tworzenie się tkanki bliznowatej wokół urazu, która z kolei ogranicza sygnały z nerwów do mięśni
– Praksja/neurapraksja – łagodne rozciąganie nerwów. Ten błąd medyczny może zostać naprawiony poprzez leczenie niechirurgiczne
– Ponadto skutkiem urazu przy porodzie może być długotrwałe porażenie nerwów, co powoduje częściowy lub całkowity paraliż ramion bądź paraliż przedramion i dłoni dziecka
Niestety powyższe powikłania nie są jedynymi skutkami błędów lekarskich, które mogą być spowodowane niewłaściwym wykonaniem próżnociągu. Pozostałe urazy, to:
Urazy te mogą mieć niszczące konsekwencje dla niemowląt i ich rodzin. Dziecko będzie cierpieć z powodu trwałych fizycznych i poznawczych deficytów i wymagać opieki i leczenia przez całe życie. W rezultacie rodziny mogą popaść w długi finansowe. W takiej sytuacji złożenie pozwu staje się koniecznością.
Jeśli uważasz, że Twoje dziecko doznało uszczerbku na zdrowiu z powodu niewłaściwego wykonania porodu próżniowego, to powinnaś niezwłocznie zwrócić się o pomoc do doświadczonego prawnika specjalizującego się w sprawach urazów porodowych z naszej kancelarii. Dokładnie zbadamy Twoją sprawę, ustalimy, co poszło nie tak podczas porodu Twojego dziecka i będziemy dążyć do uzyskania odszkodowania, które Ci się należy.
Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa / I piętro/ Recepcja czynna: Pn-Pt, 8.00-18.00
Wejście na dziedziniec między budynkami Chłodna 20 i Chłodna 22.