Można wskazać na szereg czynników utraty ciąży takich jak np. nierównowaga hormonalna, czynniki anatomiczne, immunologiczne, stres psychiczny, złe nawyki żywieniowe, czynniki toksyczne, infekcje bakteryjne oraz wirusowe, wady genetyczne zarodka czy wreszcie wiek kobiety. Niezależnie od wystąpienia powyższych ryzyk, zadaniem lekarza jest monitorowanie ciąży i wykluczanie albo ograniczanie czynników ryzyka, jeśli współczesna wiedza medyczna na to pozwala. Błędem jest natomiast bierna postawa po stronie lekarza lub ignorowanie sygnałów płynących z organizmu kobiety lub płodu.
Zapytaj nas, czy utrata ciąży mogła wynikać z niewłaściwie prowadzonej ciąży.
Poronienia lub obumarcie płodu zdarzają się często. Przyczyną najczęściej są czynniki środowiskowe lub błędy w opiece nad kobietą ciężarną w okresie prenatalnym. Jeżeli poronienie lub obumarcie płodu wynikało z uwarunkowań środowiskowych, to błąd lekarski polegać może na braku doinformowania pacjentki o ryzykach, związanych ze stylem jakością lub zewnętrznymi warunkami życia (np. narażenie na promieniowanie jonizujące lub na działanie kancerogenów). W innych przypadkach przyczynę można tłumaczyć zaniechaniami w opiece.
Jeśli natomiast poronienie lub obumarcie płodu wynikało ze stanu patologicznego przebiegu ciąży, któremu nie zaradzono, a można było próbować zaradzić (np. poprzez szew szyjkowy zwany również szwem okrężnym albo pessarem położniczym), to w grę może wchodzić może odpowiedzialność lekarza za zaniechanie. Jeśli natomiast poronienie albo obumarcie płodu było wynikiem wadliwie przeprowadzonej procedury (np. źle przeprowadzona amniopunkcja, źle wykonany szew szyjkowy), w grę wchodzi może odpowiedzialność lekarza za działanie. Rozróżnienie te mają czysto teoretyczne znaczenie, bowiem niezależnie od przyczyn, utrata ciąży może być uznana za szkodę medyczną i rodzić odpowiedzialność po stronie szpitala i personelu medycznego, zwłaszcza lekarzy.
Niekiedy do uszkodzeń płodu dochodzi w wyniku wadliwie wykonanych czynności zabiegowych. Nasza kancelaria prowadzi wiele spraw na rzecz osób, które utraciły nienarodzone dzieci w wyniku błędów w opiece prenatalnej. Specjalizujemy się w sprawach ginekologiczno-położniczych i pomagamy w ustaleniu źródeł błędu medycznego i dochodzeniu roszczeń.
Błąd w opiece prenatalnej może spowodować poronienie, śmierć płodu albo jego uszkodzenie i poważne skutki zdrowotne matki. Z kolei jeśli dziecko urodzi się żywe skutkować może trwałym kalectwem. Poza przypadkami wadliwie sprawowanej opieki prenatalnej, za którą odpowiedzialność ponoszą głównie lekarze prowadzący ciążę, niekiedy dochodzi do sytuacji podania niewłaściwego leku kobiecie ciężarnej lub braku zalecenia odpowiedniej suplementacji (np. kwasu foliowego). Brak zaleceń suplementacji obciąża nie tylko lekarza ginekologa prowadzącego ciążę, ale również rodzinnego. Oznacza to, że utrata ciąży to wynik błędu medycznego, za który należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Nie wszystkim przypadkom utraty ciąży da się zapobiec, ale w wielu jest to możliwe. Jeśli lekarz lub pielęgniarka nie rozpoznają objawów zaburzeń w rozwoju płodu, mogą być odpowiedzialni za wynikające z tego poronienie lub obumarcie płodu bądź urodzenie dziecka martwego. Lekarz prowadzący ciążę musi stale monitorować dobrostan płodu. Niedopełnienie tego obowiązku może prowadzić do odpowiedzialności lekarza. Taki błąd medyczny ma bardzo przykre konsekwencje. Poronienie jest zwykle definiowane jako śmierć płodu przed 20. tygodniem ciąży. Jeśli ciąża kończy się po 20. tygodniu, mówi się o obumarciu płodu. Rozgraniczenie czasowe jest umowne i wynika z założenia, że płód po 20. tygodniu jest w stanie przeżyć, natomiast płód do 20. tygodnia nie.
Poroniona komórka jajowa – zapłodnione jajo może zagnieździć się w macicy, nie rozwijając się w zarodek.
Ciąża molekularna – masa tkanki może utworzyć się w macicy obok lub zamiast płodu. Może to spowodować poważne komplikacje dla matki, w tym wzrost tkanki nowotworowej.
Ciąża pozamaciczna – zarodek może zagnieździć się w miejscu poza macicą, np. w jednym z jajowodów. Może to spowodować rozciągnięcie lub pęknięcie jajowodu i konieczna będzie operacja w trybie nagłym, aby uniknąć poważnego lub śmiertelnego krwotoku. Zobacz więcej >>
Choroby macicy – niektóre rodzaje nieprawidłowości, takie jak przegroda macicy, mogą prowadzić do poronienia. Problemy takie jak włókniaki w macicy lub blizny po wcześniejszej operacji, lub cesarskim cięciu mogą również zmniejszyć ilość miejsca dostępnego dla płodu, lub ograniczyć przepływ krwi do dziecka, co może doprowadzić do utraty ciąży.
Niewystarczająca szyjka macicy – jeśli szyjka macicy rozszerza się zbyt wcześnie w ciąży, może to spowodować poronienie.
Leki – pewne rodzaje leków podawanych kobietom w ciąży mogą powodować wady wrodzone.
Infekcje – niektóre rodzaje chorób zakaźnych mogą powodować poronienie.
Uraz – jeśli ciężarna matka dozna urazu brzucha, może to spowodować potencjalnie śmiertelne uszkodzenie dziecka. Niektóre rodzaje badań, takie jak amniopunkcja lub pobieranie kosmówki, mogą być również niebezpieczne dla płodu i prowadzić do poronienia.
Lekarze zazwyczaj definiują martwe urodzenie jako problem, który pojawia się między 24 a 40 tygodniem ciąży, kiedy nie ma żadnych wykrywalnych oznak życia. Urodzenie martwe różni się od poronienia, które występuje znacznie wcześniej w czasie ciąży, oraz od porodu żywego, w którym dziecko umiera po urodzeniu. Na szczęście ciąże z martwym urodzeniem są rzadkie. Wiele z tych zdarzeń jest wynikiem zaniedbania zespołu medycznego, podczas gdy niektóre czynniki są poza kontrolą położnika podczas ciąży, porodu. Dlatego jeżeli masz wątpliwości co do usług medycznych, które były Ci świadczone – zadzwoń lub poproś o kontakt przez formularz kontaktowy. Przeanalizujemy problem i odpowiemy na pytanie, czy błąd lekarski doprowadził do obumarcia ciąży.
Terminowa i skuteczna opieka medyczna jest kluczowa dla przeżycia Twojego dziecka. Jeśli personel medyczny nie zapewnił Ci i Twojemu nienarodzonemu dziecku odpowiedniego wsparcia podczas ciąży i porodu, możesz mieć prawo do odszkodowania za błąd medyczny od osób odpowiedzialnych za śmierć Twojego dziecka.
Wiele rodzin, które doświadczyły utraty ciąży, nie jest w stanie ustalić, co poszło nie tak w czasie ciąży. Lekarz rzadko będzie chciał wyjaśnić rzeczywiste przyczyny poronienia lub obumarcia płodu, zwłaszcza w sytuacji gdyby ponosił za to odpowiedzialność. Często konieczne staje się przeprowadzenie badania sekcyjnego (autopsja). Autopsja może ujawnić:
– Jedną lub więcej przyczyn, które doprowadziły do śmierci dziecka,
– Jak rozwijało się dziecko w łonie matki,
– Problemy zdrowotne matki lub dziecka.
Informacje na temat śmierci dziecka mogą pomóc rodzinie w podjęciu decyzji, czy kontynuować kolejną ciążę i jakie działania będą konieczne, aby zapewnić udany poród. Lekarz może zalecić przyszłym rodzicom badania prekoncepcyjne lub zalecić kobiecie uzyskanie zdrowszej wagi przed zajściem w ciążę oraz odpowiednią suplementację kwasem foliowym przed zajściem w ciążę.
Terminowa i skuteczna opieka medyczna jest kluczowa dla przeżycia Twojego dziecka. Jeśli personel medyczny nie zapewnił Tobie lub nienarodzonemu dziecku odpowiedniego wsparcia podczas ciąży lub porodu, możesz mieć prawo do odszkodowania za błąd medyczny od osób odpowiedzialnych za śmierć Twojego dziecka.
Rodzice, którzy doświadczyli poronienia, mogą zwrócić się do nas z pytaniem o przyczyny poronienia lub obumarcie płodu. W naszej kancelarii pomożemy Ci ustalić, czy poronienie albo śmierć w łonie matki nastąpiło z powodu zaniedbania medycznego. Ocenimy pozyskaną dokumentację medyczną oraz przygotujemy niezbędną dokumentację do wszczęcia dalszego postępowania.
Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa / I piętro/ Recepcja czynna: Pn-Pt, 8.00-18.00
Wejście na dziedziniec między budynkami Chłodna 20 i Chłodna 22.