Wskazujemy również przybliżone kwoty, jakie mogą być zasądzone w sprawach o błędy medyczne. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że wysokość zadośćuczynień za błędy medyczne nie jest ściśle określona przepisami. Na jej wysokość wpływa wiele czynników, dlatego potrzebujesz profesjonalnej pomocy, a taką zapewniamy.
Pacjenci, którzy doznali uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia w wyniku błędów medycznych mają prawo ubiegać się o zasądzenie zadośćuczynienia. Zagadnieniem kluczowym w tego typu sprawach jest ustalenie wystąpienia zawinionego błędu medycznego, od którego zależy możliwość przyznania zadośćuczynienia za błędy lekarskie. W prawie brakuje definicji pojęcia „błąd medyczny”. Ustalenie jego zakresu ustawodawca pozostawił praktyce sądowej, a ta odwołuje się do osiągnięć w naukach medycznych. Pojęcie „błąd medyczny” zależy więc od tego, czy dane postępowanie zgodne jest z zasadami współczesnej wiedzy, czy też nie. Biorąc pod uwagę poziom rozwoju nauk medycznych, oznacza to, że ciągłej poprawie ulegają zasady świadczeń medycznych. Tym samym czynności wykonywane niezgodnie z tymi zasadami stanowią błąd medyczny. O tym co jest błędem, a co nie decyduje więc współczesna nauka, wyznaczająca coraz wyższy poziom świadczeń.
Osoba, która otrzyma zadośćuczynienie za szkodę medyczną powstałą w wyniku błędu medycznego, nie przeznacza tych środków ani na leki, ani rehabilitacje. Te środki nie służą także wyrównaniu różnicy w dochodach pomiędzy stanem przed zdarzeniem a obecnym ani na zmianę zawodu (jeśli poszkodowany nie jest w stanie pracować w zawodzie wyuczonym). Wydatki takie pokrywane są bowiem z innych tytułów takich jak odszkodowanie za błędy medyczne, renta, zwrot kosztów leczenia, a nawet wyłożenie tych wydatków z góry, czy z tytułu zasądzenia kosztów na zmianę zawodu. Poza zadośćuczynieniem istnieje więc możliwość uzyskania środków z innych tytułów, które omówione będą w innych częściach na stronie kancelarii.
Jaką kwotę można uzyskać, walcząc o zadośćuczynienie za błędy medyczne? W tym miejscu zacząć należy od ogólnego stwierdzenia, że nie istnieją w prawie polskim żadne przeliczniki pozwalające na matematyczne wyliczenie jego wartości. Przyjmuje się, że jego wysokość musi pomóc zatrzeć pamięć o zdarzeniu wywołującym krzywdę. Nie może być to więc kwota symboliczna tylko konkretnie odczuwalna. W przypadku szkód wyrządzonych dzieciom, zadośćuczynienie wynosić może setki tysięcy, a nawet miliony złotych. Zależy to od rodzaju uszczerbku i skutkach dla zdrowia.
W przypadku uszkodzeń neurologicznych np. przy porodzie można spodziewać się zadośćuczynień na poziomie przekraczającym 1 mln. PLN. W przypadku osób dorosłych kwoty będą zasądzane raczej poniżej 1 mln. Każdy przypadek wymaga przeanalizowania, bowiem nie da się dokonać ogólnych wskazań kwot. Zwracając się do nas ze swoją sprawą, otrzymasz precyzyjne wyliczenia możliwych do uzyskania zadośćuczynień, oparte o praktykę sądową w sprawach podobnych do Twojej.
Jako ofiara błędu medycznego, masz prawo do potencjalnie znaczącej kwoty zadośćuczynienia. Ale, aby je uzyskać, potrzebujesz doświadczonego doradcy prawnego, który będzie cię reprezentował w postępowaniu o zadośćuczynienie.
Jeśli skorzystasz z naszych usług, to zapewnimy Ci:
– pomoc w ustaleniu, czy należy Ci się zadośćuczynienie i w jakiej wysokości za błąd medyczny
– zbierzemy i ocenimy dowody w celu ustalenia błędu medycznego i winy personelu medycznego
– zidentyfikujemy osoby odpowiedzialne za krzywdę
– złożymy pozew i poprowadzimy postępowanie w celu uzyskania jak największego

Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa / I piętro/ Recepcja czynna: Pn-Pt, 8.00-18.00
Wejście na dziedziniec między budynkami Chłodna 20 i Chłodna 22.