• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

zamartwica/odszkodowanie

zamartwica/odszkodowanie

czym jest
zamartwica urodzeniowa

Zamartwica płodu, jest bardzo poważnym stanem zagrażającym płodowi i noworodkowi. Ten stan zagrożenia może prowadzić do śmierci dziecka lub do uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Podczas tego stanu dochodzi do uszkodzeń kory mózgowej i pnia mózgu. Zamartwica jest najczęstszym czynnikiem umieralności wśród noworodków, stanowi zatem poważne zagrożenie.

Skutkiem zamartwicy płodu najczęściej jest: hipoksemia prowadząca do hipoksji i w efekcie do kwasicy. W wyniku kwasicy dochodzić może do uszkodzeń narządowych.

Zamów rozmowę

konsultacja bezpłatna

    jakie skutki może wywołać zamartwica

    Najczęściej do niedotlenienia płodu  ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny.

    Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli wynik badania KTG w trakcie porodu, wskazuje, że tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę i utrzymuje się przez okres 2- 3 minut jest to oznaką, że wystąpiła ciężka bradykardię. Ta przesłanka stanowi wskazanie do wykonania natychmiast cesarskiego cięcia.

    U noworodka z zamartwicą urodzeniową występują zaburzenia pierwszego oddechu. Noworodek ma również często z samodzielnym oddychaniem. Często konieczną staje się intubacja noworodka a jej opóźnienie jest błędem prowadzącym do uszkodzeń mózgu.

    U noworodków, które przeżyły niedotlenienie może wystąpić szereg powikłań, takich jak mózgowe porażenie dziecięce, opóźnienie umysłowe, padaczka, nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia ruchowe.

    w którym momencie może wystąpić zamartwica

    Z uwagi na moment wystąpienia zamartwicy możemy podzielić zamartwice na kilka grup. Wyróżnia się zamartwicę wewnątrzmaciczną, zamartwicę okołoporodową, a także zamartwicę urodzeniową. Niezwykle istotnym jest przy formułowaniu zarzutów określenie momentu powstania zamartwicy. W zależności od tego, roszczenia mogą być kierowane przeciwko lekarzom odpowiedzialnym za dany okres opieki okołoporodowej, jeśli wykazana zostanie ich wina w zakresie opieki. Analiza dokumentacji pozwala na udzielenie odpowiedzi, kto zawinił i kto odpowiedzialny jest za stan dziecka lub matki.

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy.

    BŁĘDY MEDYCZNE - PRAWNIK

    Jeżeli u Twojego dziecka lub u Ciebie stwierdzono urazy wynikające z zamartwicy, do której doszło w wyniku zaniedbań w opiece medycznej, zadzwoń i zapytaj jak możesz dochodzić roszczeń.

    Pomagamy uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, zadośćuczynienie, lub rentę na terenie całego kraju.