• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

znieczulenie przy porodzie/bledy

znieczulenie przy porodzie/bledy

Znieczulenie przy porodzie

fizjologicznym/błędy

W sytuacji porodu przeprowadzonego w wyniku cesarskiego cięcia znieczulenie jest sprawą oczywistą. W sytuacji porodu fizjologicznego już nie bowiem wiązać się mogą z tym pewne ryzyka. To powoduje, że należy rozważyć ryzyko do spodziewanych korzyści. Znieczulenie przy porodzie fizjologicznym może przyczynić się do pozytywnych doświadczeń związanych z porodem, a każda matka musi być zaznajomiona z korzyściami i ryzykiem takiego postępowania.

Znieczulenie przy porodzie fizjologicznym może jednak wywołać odleglejsze skutki. Dotyczy to na przykład pęknięcia krocza, co może być dalszym skutkiem znieczulenia. Jeśli poród nie przebiegł poprawnie i powstało uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia to należy zastanowić się, czy przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest samo znieczulenie. Pamiętać należy, że samo znieczulenie przy porodzie fizjologicznym może również powodować bezpośrednie uszkodzenie ciała kobiety. Anestezjolodzy muszą być ostrożni przy podawaniu leków znieczulających rodzącym pacjentkom. Powinni oni stosować właściwe dawki w odpowiednim czasie. Nawet niewielkie odchylenie od standardowej procedury może spowodować długotrwałe konsekwencje dla matki i/lub dziecka.

FORMULARZ

KONSULTACJA BEZPŁATNA

    Dlaczego stosuje się znieczulenie przy porodzie?

    Znieczulenie przy porodzie jest stosowane zarówno przy klasycznym (fizjologicznym), jak i przy cesarskim cięciu w celu usunięcia bólu. Każda pacjentka powinna być jednak wcześniej poinformowana o ryzykach i korzyściach wynikających ze znieczulenia. Jeśli nie zostanie, to w sytuacji powstania uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia personel poniesie odpowiedzialność również w sytuacji braku błędu medycznego. Wystarczy sam skutek niespowodowany błędem.

    Jak działa znieczulenie przy porodzie?

    Najczęściej wykonywane jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Polega ono na zablokowaniu bólu w jednym regionie ciała. W przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego, które oddziałuje na całe ciało (podawane jedynie przy cesarskim cięciu wykonywanym z przyczyn nagłych), znieczulenie zewnątrzoponowe jest zastrzykiem miejscowym. Podaje się go w dolnej części kręgosłupa za pomocą igły zewnątrzoponowej, aby zapewnić ulgę w bólu tylko w dolnej połowie ciała. Blokuje ono impulsy nerwowe w miejscu wstrzyknięcia, zmniejszając ból porodowy dla matki.

    Znieczulenie porodowe - błędy medyczne wobec matki

    Jeśli procedura podania znieczulenia jest wykonywana nieprawidłowo, może to spowodować poważne obrażenia. Błędy w znieczuleniu zewnątrzoponowym mogą prowadzić do poważnych i długotrwałych obrażeń. Możliwe obrażenia u matki obejmują spadek ciśnienia krwi, uszkodzenie nerwów, paraliż, zatrzymanie akcji serca, drgawki, bóle i zawroty głowy, a nawet śmierć.
    Jako częste przyczyny urazów spowodowanych znieczuleniem zewnątrzoponowym można wymienić:

    – Podanie leku, na który matka jest uczulona
    – Podanie niewłaściwej dawki leku
    – Zaniedbanie monitorowania stanu matki lub płodu po podaniu leku
    – Podanie znieczulenia zewnątrzoponowego matce, która używa leków rozrzedzających krew lub ma niską liczbę płytek krwi

    Błąd przy porodzie - gdy znieczulenie powoduje urazy dziecka

    Dziecko może również doznać różnych obrażeń, takich jak udary, choroby serca i układu oddechowego. Najdalej idącym skutkiem jest śmierć dziecka. Składając pozew o błąd medyczny przy porodzie, możesz uzyskać odszkodowanie za błędy lekarskie, które pokryje koszty leczenia, rehabilitacji, utraconych zarobków i przyszłych kosztów leczenia oraz zrekompensuje krzywdę w postaci zadośćuczynienia.

    Odszkodowanie za błąd przy porodzie

    Jak w każdym przypadku błędu medycznego, są pewne rzeczy, które trzeba ustalić, zanim wniesiesz pozew w sprawie urazu porodowego. Pytania, które należy zadać, to między innymi: Czy Twój uraz był wynikiem działań lub zaniechań pracownika medycznego? Czy doznałabyś tego samego skutku, gdyby te działania nie miały miejsca? Czy coś innego mogło spowodować Twój stan zdrowia lub stan zdrowia Twojego dziecka?

    Nasze doświadczenie w prowadzeniu spraw o odszkodowania medyczne pomoże Ci odpowiedzieć na te pytania i ocenić, czy masz szansę pozwać lekarza, położną oraz sam szpital o błąd medyczny przy porodzie.

    JESTEŚMY W PEŁNI DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

    DANE KONTAKTOWE

    Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa / I piętro/ Recepcja czynna: Pn-Pt, 8.00-18.00
    Wejście na dziedziniec między budynkami Chłodna 20 i Chłodna 22.

      Jarosław Witkowski - Radca Prawny