• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

badania przesiewowe w ciąży

badania przesiewowe w ciąży

CZYM SĄ BADANIA PRZESIEWOWE?

I DLACZEGO SĄ WAŻNE DLA ZDROWIA

Lekarze wykorzystują badania przesiewowe w ciąży do identyfikacji ryzyka wystąpienia wad płodu. Badania dostarczają ważnych informacji przyszłym rodzicom i pomagają im w podjęciu decyzji o sposobie planowania, przebiegu lub rozwiązania ciąży. Brak wykonania badań lub zła ich interpretacja stanowi błąd mogący prowadzić do powstania szkody.

Badania przesiewowe w ciąży powinna przeprowadzić każda kobieta spodziewająca się dziecka. Jednak szczególnie zaleca się je z uwagi na wiek kobiety (ponad 35 lat) oraz wiek ojca dziecka (ponad 55 lat). Warto zrobić badania także, gdy rodzeństwo ma wady genetyczne lub występuje nosicielstwo zmian w chromosomach, chociażby u jednego z rodziców albo wady genetyczne w rodzinach małżonków. Ostatnim przypadkiem jest sytuacja, gdy matka we wcześniejszych ciążach poroniła. Wtedy należy przeprowadzić badania przesiewowe.

FORMULARZ

Zamów bezpłatną rozmowę.

    BADANIE PRZESIEWOWE W CIĄŻY

    na czym polega?

    Badania przesiewowe w ciąży wykonuje się aparatem USG oraz dodatkowo przeprowadza się test z krwi matki (test PAPP-A, test potrójny, test zintegrowany, genetyczne przesiewowe badania prenatalne). Wyniki tych badań mogą być pogłębione amniopunkcją. Brak badań przesiewowych ma swoje bardzo poważne konsekwencje, zwłaszcza na etapie planowania ciąży. Rodziców w takim przypadku pozbawia się możliwości świadomego wyboru.

    Zaniedbania po stronie lekarzy prowadzą do narodzin dzieci z wadami. To stanowi niewątpliwą szkodę, za którą odpowiedzialność powinien ponieść lekarz. W zasadzie konsekwencje mogą być dwojakiego rodzaju:

    1. pełna odpowiedzialność za skutki wynikające z urodzenia dziecka z wadami genetycznymi (w przypadku zaniedbań w diagnostyce w okresie przed koncepcyjnym, czyli gdy badania przesiewowe w ciąży zostały źle wykonane)
    2. ograniczona odpowiedzialność za skutki w przypadku braku badań w okresie prenatalnym. Polega ona na tym, że lekarz nie będzie odpowiadać za szkody wynikające z samego faktu narodzin dziecka obciążonego wadami. Poniesie on jednak odpowiedzialność za skutki braku odpowiednich interwencji medycznej w odpowiednim czasie w stosunku do płodu, wywołujące szkodę

    Błędy lekarskie w tych przypadkach mogą prowadzić do poważnych obciążeń finansowych rodziców dziecka. To stanowi o szkodzie. W takim wypadku można rozważyć podjęcie działań w kierunku uzyskania odszkodowania za błąd lekarski.

    Konsekwencje braku badań przesiewowych w ciąży

    Jeśli jesteście rodzicami dziecka, które urodziło się z wadami wrodzonymi, możecie dochodzić odszkodowania za błąd medyczny, w sytuacji gdy badania nie były zlecone we właściwym zakresie oraz czasie. Informacja o wadach płodu może bowiem stanowić podstawę do przeprowadzenia zabiegów w łonie matki, ograniczając lub eliminując skutki wad płodu. Brak takiej informacji naraża dziecko na nieodwracalne konsekwencje zdrowotne po urodzeniu, a matkę na traumę. Jeśli dziecko urodziło się z wadą wrodzoną skutkującą poważnymi konsekwencjami, to warto dokonać oceny działań lekarzy. Być może popełnili oni błąd medyczny, nie zlecając badań lub dokonując ich złej interpretacji, bądź nie podjęli innych czynności.

    Odszkodowanie za błędy medyczne

    Badania przesiewowe w ciąży są również narażone na błędy medyczne. Sprawy tego typu są wyjątkowe, bowiem istnieje mała świadomość możliwości dochodzenia odszkodowań z tytułu urodzenia dziecka z wadą. Tymczasem jest to jedyna droga do pokrycia kosztów leczenia i opieki nad takim dzieckiem. Zwracając się do nas o pomoc, otrzymasz:

    • dokładną identyfikację przyczyn urodzenia się dziecka z wadą
    • wskazanie osoby odpowiedzialnej za taki stan rzeczy- Określimy i pomożemy oszacować pełny zakres fizycznych, emocjonalnych i finansowych szkód wynikających z wadliwie przeprowadzonego procesu badań lub ich braku.

    JESTEŚMY W PEŁNI DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

    DANE KONTAKTOWE

    Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa / I piętro/ Recepcja czynna: Pn-Pt, 8.00-18.00
    Wejście na dziedziniec między budynkami Chłodna 20 i Chłodna 22.

      Jarosław Witkowski - Radca Prawny