• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

BŁĘDY MEDYCZNE

BŁĘDY MEDYCZNE

CZYM JEST BŁĄD MEDYCZNY

BŁĘD SZTUKI LEKARSKIEJ - RODZAJE

Błąd medyczny – Jest to wadliwa czynność lekarza (lub jego zaniechanie) niezgodna z wiedzą medyczną i standardami postępowania w danej dziedzinie. Błąd polega na naruszeniu przez lekarza zasad ostrożności obowiązujących przy czynnościach medycznych, reguł związanych z ich przeprowadzeniem. Poza błędem lekarza występują często błędy fizjoterapeuty, pielęgniarki, położnej, laboranta, ratownika. Każdy z tych błędów może być przyczyną szkody medycznej. Szczególną postacią błędu jest błąd organizacyjny, którego źródłem jest wadliwa organizacja świadczeń medycznych (np. mała obsada lekarska).

Nie każdy błąd ma znaczenie. Znaczenie ma tylko taki błąd, który powoduje szkodę (uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub naruszenie prawa pacjenta).

W języku potocznym używa się pojęcia „błąd lekarski”. Więcej na temat błędów lekarskich >>>

FORMULARZ

Zamów bezpłatną rozmowę.

    Hover Box Element

    Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

    POPROWADZIMY TWOJĄ SPRAWĘ

    ZAJMUJEMY SIĘ ODSZKODOWANIAMI W CAŁYM KRAJU

    Przed podjęciem decyzji o samodzielnym prowadzeniu sprawy należy pamiętać, że proces dochodzenia odszkodowania jest bardzo złożony i wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i energii, a w szczególności wiedzy prawniczej.

    Sprawy Klientów prowadzą doświadczeni profesjonaliści, z którymi Klienci mają bezpośredni kontakt.

    BŁĘDY MEDYCZNE

    POSIADAMY WIEDZĘ W ZAKRESIE STANDARÓW MEDYCZNYCH

    Opieka medyczna może być wykonywana wadliwie zarówno w przychodni medycznej, SOR lub szpitalu, karetce pogotowia albo w gabinecie medycznym. Wadliwe mogą być diagnozy i leczenie, a nawet wykonanie prostych czynności takich jak np. założenie gipsu, wykonanie zastrzyku czy rehabilitacja albo fizjoterapia. Opieka może być również zaniechana, co prowadzi do rozwoju choroby i poważnych skutków zdrowotnych.

    Jeśli w wyniku działań lub zaniechań personelu medycznego dojdzie do uszkodzenia ciała, lub rozstroju zdrowia, to osoby doznające takich szkód mogą dochodzić roszczeń. W przypadku ciężkich uszkodzeń ciała należy pomyśleć o finansowym zabezpieczeniu się na przyszłość. Uszkodzenia ciała skutkować mogą wypłatami nie tylko wysokich odszkodowań, ale również wypłatami świadczeń przez całe życie w równych ratach miesięcznych (renta cywilna- nie mylić z rentą ZUS).

    Kancelaria specjalizuje się w dochodzeniu odszkodowań związanych z błędami medycznymi. Wbrew potocznemu przekonaniu dochodzenie roszczeń nie musi łączyć się z wysokimi kosztami. Zadzwoń teraz, zapytaj o szczegóły.

    BŁĘDY DZIAŁANIA LUB ZANIECHANIA

    MOŻESZ UZYSKAĆ ODSZKODOWANIE LUB ZADOŚĆUCZYNIENIE

    • Czy na skutek udzielania świadczeń medycznych albo ich zaniechania powstała szkoda?
    • Czy lekarz lub inna osoba zaniechała wykonania koniecznego badania?
    • Czy wykonano wadliwy zabieg operacyjny lub podano niewłaściwy lek?
    • Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną przez błąd medyczny, skontaktuj się z nami.

    NIE CHCESZ CZEKAĆ? KLIKNIJ I ZADZWOŃ NATYCHMIAST

    MOŻESZ DZWONIĆ W KAŻDY DZIEŃ I O KAŻDEJ PORZE

    „Błąd w sztuce medycznej” „Błąd lekarski”

    WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ

    Błędy można klasyfikować w różny sposób. Najczęściej spotykany w doktrynie i literaturze podział błędów medycznych:

    • błąd diagnostyczny (rozpoznania)
    • błąd terapeutyczny (leczenia)
    • błąd organizacyjny
    • błąd techniczny

    Błąd diagnostyczny-wiąże się z postawieniem niewłaściwej diagnozy. Występuje często przy opisie zdjęć obrazowych, interpretacji wyników badań laboratoryjnych lub niewłaściwej ocenie badań podmiotowych (wywiad z pacjentem) lub przedmiotowych (badania fizykalne).

    Błąd terapeutyczny – czynność (lub zaniechanie) lekarza w zakresie leczenia, niezgodne z nauką medycyny w zakresie dla lekarza dostępnym lub innej osoby z personelu medycznego.

    Błędy terapeutyczne można podzielić na błędy :
    1) zaniechania – np. pozostawienie pacjenta po operacji bez nadzoru i opieki,
    2) działania – np. błędne dawkowanie leków.
    Błąd terapeutyczny może polegać na przeprowadzeniu zabiegu pomimo istnienia przeciwwskazań lekarskich lub zastosowaniu przestarzałej metody leczenia.
    O zawinieniu lekarza może zdecydować nie tylko zarzucenie mu braku wystarczającej wiedzy i umiejętności praktycznych, odpowiadających aprobowanemu wzorcowi należytej staranności, ale także niezręczność i nieuwaga przy przeprowadzanym zabiegu.
    Może on mieć charakter samodzielny, kiedy występuje pomimo prawidłowo postawionej diagnozy, jak również może być kontynuacją błędu diagnostycznego.
    Błąd organizacyjny – spowodowany jest podjęciem nieprawidłowej decyzji przez osoby kierujące jednostkami medycznymi (szpital, gabinet prywatny). W zakresie tego pojęcia mieszczą się wszelkie zaniedbania logistyczne, brak dostępu do diagnostyki, właściwego sprzętu.
    W odróżnieniu od błędów diagnostycznych oraz terapeutycznych może być popełniony przez podmiot odpowiedzialny za pełnienie funkcji administracyjnych lub organizacyjnych, niezależnie od posiadanych kwalifikacji zawodowych np. zaniedbania dotyczące prowadzenia dokumentacji medycznej.
    Nie będzie to zatem błąd lekarski w ścisłym znaczeniu, ale stanowić będzie błąd medyczny w szerszym znaczeniu tj. obejmujący naruszenie powszechnie obowiązujących zasad ostrożności.
    W praktyce sądowej podmiot zarządzający placówką leczniczą musi wykazać dochowanie należytych procedur oraz wypełnienie wszelkich wymagań sanitarnych. W przypadku zgłoszenia roszczeń przez pacjenta wskazane jest też zawiadomienie ubezpieczyciela. Klasycznym przykładem błędu organizacyjnego jest zakażenie wewnątrzszpitalne.
    Błąd techniczny – jest to zaniedbanie, niepoprawne realizowanie decyzji lekarskich już podjętych np. przez personel szpitala. Najczęściej ma miejsce przy skomplikowanych zabiegach wykonywanych przez zespół personelu medycznego.
    Błędy techniczne można podzielić na błędy :
    1) przy leczeniu (lege artis) – np. pozostawienie przez lekarza w ciele pacjenta złamanej igły lub wiertła.
    2) ściśle techniczne – naruszenie jedynie powszechnie obowiązujących reguł ostrożności Przykładami będą: pomylenie tożsamości pacjentów zakwalifikowanych do operacji.

    Błąd ściśle techniczny nie będzie zatem błędem ściśle lekarskim, jednak stanowić może błąd medyczny w szerokim znaczeniu. Spowodować może odpowiedzialność cywilną lub karną podmiotu zarządzającego placówką medyczną za naruszenie powszechne obowiązujących reguł ostrożności, spowodowanie np. szkody lub krzywdy pacjenta.

    Zobacz więcej>>

    CZY TY LUB KTOŚ Z TWOICH BLISKICH DOZNAŁ SZKODY MEDYCZNEJ?

    POPROWADZIMY TWOJĄ SPRAWĘ.

    • Profesjonalnie, rzetelnie, uczciwie i szybko. Świadczymy kompleksową obsługę prawną.
    • Zapewniamy kompleksową analizę prawno-medyczną spraw oraz indywidualne podejście do każdego Klienta.
    • Pomagamy w zabezpieczaniu i kompletowaniu dokumentacji medycznej.
    • Nie przyjmujemy odszkodowań bezpośrednio na swoje konto.
    • Przy wykonywaniu czynności kierujemy się etyką zawodową obowiązującą radców prawnych, adwokatów oraz osób wykonujących zawody medyczne.
    • Zapraszamy do zapoznania się z przesłankami odpowiedzialności podmiotów leczniczych i ubezpieczycieli, za błędy medyczne.

    JESTEŚMY W PEŁNI DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

    DANE KONTAKTOWE

    Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa / I piętro/ Recepcja czynna: Pn-Pt, 8.00-18.00
    Wejście na dziedziniec między budynkami Chłodna 20 i Chłodna 22.

      Jarosław Witkowski - Radca Prawny