• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

Cesarskie cięcie wskazania

Cesarskie cięcie wskazania

Cesarskie cięcie

Czasem zdarza się, że wygląd wód płodowych nie jest prawidłowy. Nie zawsze ma to wpływ na urodzenie dziecka z niską oceną w skali Apgar. Często jednak sączące się zielone wody płodowe zwiastują problemy. Dzieci rodzą się w zamartwicy, jeśli nie są podjęte odpowiednio szybkie decyzje odnośnie sztucznego wywołania porodu. Zielone wody mogą być również wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Ta przypadłość może zwiastować problem niedotlenienia, a w dalszej kolejności powstanie poważnych ubytków neurologicznych.

Zielone wody płodowe – przyczyna

Zacznijmy od wyjaśnienia, czemu służą wody płodowe. Pełnią one wiele istotnych funkcji: amortyzują wstrząsy, chroniąc dziecko i tłumią bodźce ze świata zewnętrznego.

Dzięki nim maluch ma swobodę ruchów w łonie matki. Ich odpowiedni stan jest zatem bardzo ważny, a kontrola ze strony lekarza ginekologa musi być rzetelna. Dlaczego jednak wody płodowe przybierają zieloną lub słomkową barwę? Dzieje się to wtedy, gdy dziecko oddaje w łonie matki smółkę (wypróżnia się pierwszy raz). W typowych sytuacjach smółka pozostaje w jelitach dziecka do czasu porodu. Jednak niekiedy przedostaje się ona do wód płodowych, a następnie pojawia się w tchawicy. Dlatego zielone wody płodowe są również nazywane zespołem aspiracji smółki. Smółka może blokować drogi oddechowe, a tym samym zmniejsza dopływ tlenu i czasem powoduje zapalenie płuc. Z tego powodu reakcja lekarzy musi być szybka i adekwatna do stanu małego pacjenta.

Sytuacja, gdy dziecko wydala smółkę w łonie matki, nie jest normalna i ma miejsce bezpośrednio w okresie poprzedzającym poród. W sytuacji poprawnej następuje po porodzie w 1-3 dobie życia. Przyczyną sytuacji, gdy dzieje się to wcześniej może być stres wewnątrzmaciczny lub niedotlenienie noworodka. Niekiedy dzieje się tak dlatego, że matka w ostatniej fazie ciąży przeszła ostrą infekcją lub rozwiązanie nastąpiło po przewidywanym terminie. Wystąpienie zielonych wód płodowych ma różne przyczyny, dlatego personel musi ciągle monitorować stan płodu analizując zapis KTG. Jeżeli tego nie zrobi, to popełnia on błąd medyczny.

Niebezpieczne konsekwencje zielonych wód płodowych

Niestety niewykryte zielone wody płodowe przez personel medyczny mogą powodować wiele wad rozwojowych dziecka. Oznacza to, że na jakimś etapie ciąży ktoś popełnił błąd medyczny. Warto w takim wypadku zastanowić się, czy nie wystąpić na drogę sądową. Można wtedy uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, zadośćuczynienie lub rentę dla dziecka. Jest to szczególnie uzasadnione, gdy u malucha występują powikłania chorobowe. Jakie są zatem konsekwencje zdrowotne? Kiedy dziecko przebywało w zielonych wodach płodowych ma dosyć często żółtawy kolor skóry i paznokci. Ta sytuacja ma miejsce, gdy maluch przez dłuższy był dotknięty zespołem aspiracji smółki.

Dodatkowe symptomy, które warto wymienić to łuszcząca i wysuszona skóra, a także ślady smółki w uszach i nosie dziecka. Jednak groźniejsze objawy zielonych wód płodowych mogą nawet zagrażać życiu dziecka. Są to m.in. bradykardia oraz obniżone napięcie mięśniowe. Występuje także bladość powłok oraz brak czynności oddechowej. Skutkuje to niską punktacją w skali Apgar oraz zaburzeniami oddychania. Dodatkowo zielone wody płodowe istotnie zwiększają ryzyko powstania groźnych powikłań takich jak odma osierdziowa lub opłucnowa. Maluch jest także wystawiony na zakażenia bakteryjne, gdyż jego odporność jest niższa. Jeśli smółka zostanie zaaspirowana przez dziecko i nie zostanie usunięta z dróg oddechowych i płuc zaraz po jego urodzeniu, gdy będzie ono potrzebowało powietrza, może zablokować drogi oddechowe. Prowadzi to do braku tlenu, urazu mózgu, a nawet śmierci.

Czy lekarz popełnił błąd medyczny?

Choć nie zawsze tak jest, zaniedbanie lekarza może być odpowiedzialne za zespół aspiracji smółki i powikłania zdrowotne dziecka. Na przykład mógł on nie zauważyć przebarwienia w płynie owodniowym, które wskazują na problem. Cukrzyca ciążowa lub wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży, które nie zostały odpowiednio zdiagnozowane, mogą przyczynić się do powstania zielonych wód płodowych. Czasem błąd medyczny polega na złym przeprowadzeniu porodu. Wiele z tego typu problemów pozostaje, gdy lekarz lub położna w niewłaściwy sposób wykonywał swoje obowiązki.

Zaniedbaniem, które powoduje błąd lekarski, jest także niewykonanie odpowiednich badań. Takim jest na przykład pobranie i przetestowanie krwi pępowinowej tętniczej. Dzięki temu można ocenić równowagę kwasowo-zasadową i stężenie moczanów. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przeprowadzenie tego badania, co tylko pokazuje, że jest ono ważne dla zdrowia dziecka.

Zielone wody płodowe – odszkodowanie

Odszkodowanie za błąd medyczny w przypadku braku działań w celu zapobieżenia skutkom zdrowotnym wynikającym z zielonych wód płodowych. To, czy odszkodowanie za błąd lekarski lub zadośćuczynienie zostanie przyznane, zależy od okoliczności Twojego przypadku. Wysokość rekompensaty również nie jest z góry określona, dlatego skorzystaj z naszego formularza kontaktowego. Porozmawiamy, zapytamy o szczegóły, poprosimy o dokumentację medyczną i wtedy określimy, o jaką kwotę w sądzie można walczyć.