• Jarosław Witkowski Radca Prawny | Kancelaria: Chłodna 22a lok. 9/10, 00-891 Warszawa

orzecznictwo

orzecznictwo

I ACa 870/16, Dodatkowa opinia innych biegłych. Odpowiedzialność lekarza. – Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie

– wyrok z dnia 18 stycznia 2017 r.

  • Błąd medyczny może polegać na działaniu np. błędne wykonanie zabiegu bądź na zaniechaniu.

TEZA | aktualna

  1. Przepis art. 290 k.p.c. zażądanie dodatkowej opinii innych biegłych pozostawia uznaniu sądu, przy czym potrzeba zażądania dodatkowej opinii winna wynikać z tego, że złożona opinia jest niezupełna lub niejasna. Nie zachodzi zaś potrzeba powołania dodatkowej opinii innego biegłego, jeżeli w przekonaniu sądu opinia wyznaczonego biegłego jest na tyle kategoryczna i przekonująca, że wystarczająco wyjaśnia zagadnienia wymagające wiadomości specjalnych.
  2. Wysokie wymagania stawiane lekarzom nie oznaczają ich odpowiedzialności za wynik (rezultat) leczenia, ani odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. Odpowiedzialność lekarza powstanie zatem w wypadku błędu w sztuce medycznej, czyli przeprowadzenia zabiegu niezgodnie z zasadami wiedzy medycznej, jeżeli był to błąd zawiniony, polegający za zachowaniu odbiegającym od ustalonego wzorca. Przy ocenie postępowania lekarza należy mieć na względzie uzasadnione oczekiwanie nienarażenia pacjenta na pogorszenie stanu zdrowia.

I ACa 1831/15, Nieuwzględnienie niewielkiego upływu terminu przedawnienia. – Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie

– wyrok z dnia 8 kwietnia 2016 r.

  • Powódki domagały się także ustalenia odpowiedzialności strony pozwanej na przyszłość za skutki urazów okołoporodowych jakich doznała M. Ś. w czasie porodu w dniu 1 lutego 1990 r.

TEZA | aktualna

Co do zasady można nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia, gdy uchybienie nie jest nadmierne.